Ruszyła kampania Stowarzyszenia Nadzieja na dom pt. „Pies przy budzie ma swoje prawo”, która sprzeciwia się trzymaniu psów na łańcuchach.

Na terenie Sosnowca zobaczyć można nową kampanię billboardową „Pies przy budzie ma swoje prawo”, która została stworzona, aby zwrócić uwagę na problem psów przebywających przy budach oraz na łańcuchach.

– Poprzez billboardy chcieliśmy zaznaczyć, że pies przy budzie ma prawo do godnego życia, ciepłej budy, dostępu do jedzenia i wody, co określa ustawa o ochronie zwierząt. Niezapewnienie psu odpowiednich warunków jest karalne – podkreśla Angela Kosiba ze Stowarzyszenia Nadzieja na dom.

I chociaż społeczeństwo posiada coraz większą wiedzę na temat tego, że trzymanie psów na łańcuchach jest niezgodne z prawem, niehumanitarne i niebezpieczne dla ludzi, to wciąż pies na łańcuchu to częsty widok.

– Jako stowarzyszenie prowadzimy interwencje w sprawach znęcania się nad zwierzętami, w roku 2017 odbyliśmy ponad 200 interwencji. Często dotyczą one właśnie psów przy budach. Najczęściej zwracaliśmy właścicielom uwagę na za krótki łańcuch, złą budę czy brak świeżej wody i jedzenia. W ramach interwencji prowadzimy do zmiany warunków bytowych tych zwierząt, a w skrajnych przypadkach odbieramy je właścicielom i kierujemy sprawy do prokuratury – tłumaczy Angela Kosiba.

Pies przy budzie ma swoje prawo - fot. mat. pras.
Pies przy budzie ma swoje prawo – fot. mat. pras.

Sprzeciwianie się ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 roku o ochronie zwierząt, która określa dozwolony możliwy czas trzymania zwierzaka na łańcuchu oraz inne wytyczne dotyczące praw zwierząt, stanowi wykroczenie. Konsekwencją naruszenia ustawy może być kara aresztu, grzywny, konfiskaty łańcucha, odebrania zwierzęcia oraz orzeczenie nawiązki na cel związany z ochroną zwierząt w wysokości do 1000 złotych.

Co warte podkreślenia, wkrótce może się to zmienić, ponieważ posłowie przygotowują nowelizację ustawy. Jej projekt zakłada zakaz hodowli na futra, trzymania psów na łańcuchu i występów cyrkowych z udziałem zwierząt.

Warto zatem już teraz zadbać o los naszych czworonożnych przyjaciół. – Mamy nadzieję, że kampania pomoże zwrócić uwagę na problem psów łańcuchowych. Przypominamy, uwrażliwiamy i edukujemy – dodaje Kosiba.

Obecnie billboardy zobaczyć można na terenie Sosnowca, jednak w planach jest ich zamieszczenie również w miastach ościennych – Będzinie oraz Dąbrowie Górniczej.