Pracownicy sosnowieckiego oddziału ZUS wraz z dyrekcją, włączyli się do akcji miejskiego schroniska i wirtualnie zaadoptowali suczkę o wdzięcznym imieniu Dzielna. Co miesiąc będą przekazywać pieniądze na leczenie, rehabilitację i karmę dla zaadoptowanego czworonoga.

ZUS-owski piesek ma 2 lata i waży około 6 kg. Jest bardzo przyjaznym psiakiem, który niestety został mocno doświadczony przez los. Pod koniec marca 2019 roku, suczka wpadła pod samochód, połamana i w ciężkim stanie (pęknięta śledziona, krwotok wewnętrzny, obustronne wypadnięcie rzepek, problem z lewym biodrem, wpadnięty dysk, przesunięty kręg, ucisk na rdzeń kręgowy, brak czucia skórnego) trafiła pod opiekę sosnowieckiego schroniska i Stowarzyszenia Nadzieja Na Dom.

Sosnowiecki ZUS zaadoptował psa – fot. Katarzyna Fulas
Sosnowiecki ZUS zaadoptował psa – fot. Katarzyna Fulas

Po operacji ratującej życie Dzielna, bo takie imię dostała, zaczęła walka o sprawność pod okiem fachowców. – Obecnie piesek zakończył rehabilitację w specjalistycznym ośrodku, która trwała dwa miesiące. Jest energiczna, posłuszna oraz spragniona kontaktu z człowiekiem. Jak mówią opiekunowie ze schroniska Dzielna coraz lepiej chodzi na tylne łapy, odzyskała czucie skórne oraz poprawiła się kondycja jej kręgosłupa. Nadal jednak wymaga rehabilitacji i potrzebuje pieniędzy na drogie leki. Stąd też pomysł, by włączyć się w wirtualną adopcję, a nasi pracownicy z ogromnym zaangażowaniem chcą przystąpić do finansowego wsparcia Dzielnej – mówi Małgorzata Męcik, koordynator ds. komunikacji społecznej i edukacji w sosnowieckim oddziale ZUS.

Wirtualna adopcja Dzielnej przez sosnowiecki ZUS rozpoczęła się 1 lipca. Idealnie wpisała się w obchodzone tego dnia święto, czyli Dzień Psa. – Mamy nadzieję, że przykład sosnowieckiego ZUS zachęci inne instytucje czy firmy do pomocy schorowanym i bezdomnym zwierzętom. Tak niewiele wysiłku z naszej strony może sprawić, że poprawi się los wielu zwierząt. Nie każdy może wziąć zwierzaka do domu, ale każdy może finansowo pomóc – dodaje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim.

Foto: Katarzyna Fulas