Spływy kajakowe to doskonały sposób spędzania wolnego czasu i sport, ale również fajna przygoda w otoczeniu dzikiej przyrody i pięknych krajobrazów. Wiedzą o tym włodarze miast, którzy na Białej Przemszy chcą rozbudować rekreacyjny spływ kajakowy.

Szlak kajakowy na Białej Przemszy to wspólny projekt miast, które chcą wybudować infrastrukturę stacji początkowej i końcowej, a także instalację pomostów w miejscach przeszkód (jazy, elektrownia wodna).

Projekt w porozumieniu z sąsiednimi gminami zakłada realizację ok. 26 km szlaku kajakowego, po przystąpieniu do projektu Dąbrowy Górniczej nawet ok. 34 km. Obecnie projekt obejmuje Sosnowiec i Sławków. Trwają rozmowy z pozostałymi zainteresowanymi miastami.

Projekt zakłada budowę początkowego pomostu w Sławkowie (jeżeli Dąbrowa Górnicza przystąpi do projektu początek zostanie przeniesiony właśnie tam). Sławków w 2018 roku planuje budowę dwóch pomostów. Jeden w okolicy ul. Młyńskiej. Pomost ten może pełnić zarówno funkcję pomostu startowego, jak i przystanku na trasie Dąbrowa Górnicza – Okradzionów – Sosnowiec. Drugi pomost znajdowałby się bliżej dębowego miasta.

Biała Przemsza w Sławkowie - fot. Wikipedia
Biała Przemsza w Sławkowie – fot. Wikipedia

Punkt startowy w Sosnowcu miałby znaleźć się przy ul. Krakowskiej. Ze względu na przebiegającą w tym obszarze granicę miast, ta część inwestycji miałaby być realizowana we współpracy z Jaworznem.

We wskazanym miejscu występuje utrudnienie w postaci jazu, które powoduje konieczność wyciągnięcia kajaków na brzeg i pokonania krótkiego odcinka lądem. W celu ułatwienia wyciągania i zwodowania kajaków planuje się wybudowanie pomostu kajakowego wraz z infrastrukturą towarzyszącą.

Ponadto, na obszarze przybrzeżnym projekt obejmuje m.in. budowę altany wypoczynkowej i paleniska, zamontowanie stołów piknikowych czy uporządkowanie terenu.

– Mam nadzieję, że będzie to fajny projekt, który będzie nawiązywał do obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości, bo Trójkąt Trzech Cesarzy kojarzy się ze wcześniejszymi zaborami – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Dodatkowo, przy ul. Plażowej planuje się budowę, ok. 20-30 m przed jazem, prostej, drewnianej konstrukcji ułatwiającej wyjście na brzeg i budowę dwupoziomowego pomostu ok. 50 m za przeszkodą. Natomiast, przed jazem, pomost sezonowy, który umożliwi wjazd ciężkim maszynom regularnie wykorzystywanym do czyszczania tego odcinka Białej Przemszy. Za jazem, budowę dwupoziomowego pomostu kajakowego i wycinkę samosiejek wraz z udrożnieniem ścieżki wzdłuż rzeki.

CZYTAJ TAKŻE: Na kajaki do Sosnowca. Rusza wypożyczalnia kajaków

Na końcu trasy, przy Trójkącie Trzech Cesarzy, konieczne będzie wybudowanie dwóch pomostów na brzegu Białej Przemszy, które mogą służyć zarówno jako końcowe, jak i początkowe punkty, także dla spływów po Czarnej Przemszy. Koszt realizacji zadania przez Sosnowiec to 150 tys. złotych.

Celem spływów kajakowych jest zapoznanie z walorami krajobrazowymi rzeki Biała Przemsza, upamiętnienie wartości historycznych pomnika Trójkąta Trzech Cesarzy oraz propagowanie zdrowego i aktywnego trybu życia.