Sosnowiec stawia na ekologię. Dwa z trzech elektrycznych autobusów firmy Solaris trafiły do PKM-u. Pierwszy z nich wykonał w piątek jazdę testową.

Dwa Solarisy Urbino 12 electric, które trafiły już do sosnowieckiego przewoźnika, to nowoczesne i niezawodne autobusy miejskie, które poruszają się po ulicach kilkudziesięciu europejskich miast. Do grona miast stawiających na pojazdy bateryjne dołączył także Sosnowiec.

Pojazdy te są w pełni bezemisyjne, bardzo ciche, dzięki czemu zapewnią wysoki komfort jazdy zarówno podróżującym, jak i kierowcy. – Autobusy są ciche i tańsze w eksploatacji od autobusu z napędem diesla – podkreśla Piotr Drabek, dyrektor ds. technicznych w PKM Sosnowiec.

Nowe Solarisy Urbino 12 electric są pierwszymi autobusami elektrycznymi w Sosnowcu. Podobnie, jak autobusy hybrydowe, które już można zobaczyć na naszych ulicach, te również będą jeździć po ulicach miast Zagłębia oklejone hasłem „Czyste niebo nad Zagłębiem!”.

Elektryczne Solarisy przyczynią się tym samym do obniżenia zanieczyszczeń powietrza na terenie aglomeracji. – To wygoda, cichy transport, ale przede wszystkim ekologia. Wydaje się, że pójście w kierunku rozwiązań elektrycznych w transporcie to przyszłość. Jest to jeden z elementów, który pomoże nam w walce ze smogiem – mówił przy podpisywaniu umowy na ich zakup Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Bateryjne pojazdy dla Sosnowca wyposażone zostaną w silnik centralny oraz osprzęt elektryczny polskiego producenta firmy Medcom z funkcją odzysku energii elektrycznej podczas hamowania.

Przyjemną podróż w każdych warunkach pogodowych zapewni w Solarisach wydajna klimatyzacja, która jest w pełni zautomatyzowana, a dzięki temperaturze mierzonej wewnątrz pojazdu zostaje ona na bieżąco dostosowana do potrzeb podróżujących. Całość oświetlenia wewnętrznego i zewnętrznego wykonana zostanie w przyjaznej środowisku technologii LED.

Tak jak poprzednie Solarisy dla Sosnowca, tak i te wyposażone zostaną w alkolock, z którego kierowca zobowiązany jest skorzystać przed uruchomieniem pojazdu. Jest to dodatkowe wyposażenie zwiększające bezpieczeństwo na drogach.

Ponadto, autobusy zostaną wyposażone w darmowy dostęp do internetu poprzez WiFi, ładowarki USB w poręczach czy ekrany LCD wyświetlające najważniejsze informacje dotyczące trasy na danej linii.

Elektryczne Solarisy jako pierwsze w Sosnowcu wyposażone zostaną w specjalnie oznakowaną przestrzeń dla wózków inwalidzkich oraz dziecięcych. Na uwagę zasługuje również fakt, że wowy Solaris Urbino 12 electric został nagrodzony tytułem “Bus of the Year 2017”.

Ładowarka do pojazdów stanie w najbliższym czasie przy Mościckiego, a kolejne znajdują się w zajezdni PKM-u. Co istotne, autobus na jednym ładowaniu będzie w stanie przejechać ok. 120-150 km.

Koszt zakupu autobusów to 7,75 mln zł.