W Zagłębiowskim Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej odbyła się operacja endoprotezoplastyki stawu biodrowego połączonego elementem udowym z endoprotezą stawu kolanowego „total femur”. Była to pierwsza w placówce operacja tego typu.

Nowoczesna operacja całkowitej wymiany stawu biodrowego połączonego elementem udowym z endoprotezą stawu kolanowego tzw. „total femur” została przeprowadzona w Zagłębiowskim Centrum Onkologii. Zespół oddziału chirurgii ortopedycznej, onkologicznej i rekonstrukcyjnej zrealizował zabieg pod koniec 2021 r., dając 74-letniej pacjentce drugą szansę na samodzielne poruszanie się. Zabiegi tego typu dają nadzieję na powrót do sprawności osobom po urazach i leczeniu onkologicznym, unikając amputacji kończyny.

W oddziale ortopedii dąbrowskiego szpitala przeprowadzono operację wymiany stawu biodrowego połączonego elementem udowym z endoprotezą stawu kolanowego. Była to pierwsza w placówce operacja tego typu, do której wskazaniem było niepowodzenie leczenia wieloodłamowego złamania osteoporotycznej kości udowej.

Wcześniej podobne zabiegi wykonywane były w mniejszym zakresie – endoprotezoplastyka poresekcyjna stawu biodrowego lub kolanowego. Ta innowacyjna operacja rozpoczęła jednak możliwość przeprowadzenia tego typu zabiegów, przywracających zdolność samodzielnego ruchu chorym onkologicznym oraz pacjentom w podobnych, trudnych przypadkach.

– Tego typu operacje są szansą na przywrócenie zdrowia i komfortu poruszania się dla wielu pacjentów zmagających się z urazami kończyny dolnej. Cieszymy się, że wśród naszych lekarzy są cenieni eksperci w zakresie chirurgii ortopedycznej, lek. Piotr Kuc i lek. Wojciech Koniec, dzięki czemu mogliśmy wdrożyć ten typ zaawansowanych operacji i rozwijać się z myślą o naszych pacjentach – mówi dr Tomasz Szczepanik, p.o. dyrektora Zagłębiowskiego Centrum Onkologii.

Szansa dla pacjentów po urazach

Całkowita endoprotezoplastyka stawu biodrowego połączona elementem udowym (zastępującym kość udową) ze stawem kolanowym jest rzadkim zabiegiem wykonywanym w celu ratowania kończyny i zachowania możliwości poruszania się pacjenta. Operację wykonuje się w sytuacji, gdy doszło już do nieudanych zabiegów alloplastyki stawu biodrowego i kolanowego oraz gdy mamy do czynienia z leczeniem onkologicznym. Zabieg jest alternatywą dla amputacji i szansą na powrót pacjentów do sprawności.

– Umiejętność stosowania tej rzadkiej metody leczenia stawia Zagłębiowskie Centrum Onkologii na równi z najlepszymi placówkami specjalizującymi się w dziedzinie ortopedii nie tylko w regionie, ale również w kraju oraz pokazuje wysoki potencjał placówki, w który warto inwestować – podkreśla Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

Zabieg wykonany przez zespół chirurgów z Zagłębiowskiego Centrum Onkologii polegał na usunięciu endoprotezy stawu biodrowego i kości udowej, a następnie zaimplantowaniu w to miejsce tzw. „total femur”, czyli endoprotezy stawu biodrowego połączonego elementem udowym z endoprotezą stawu kolanowego.

Operacja przeprowadzona została na 74-letniej pacjentce, pierwotnie leczonej z powodu złamania szyjki kości udowej, do którego doszło w 2020 roku. Wówczas wykonana została endoprotezoplastyka stawu biodrowego. Z uwagi jednak na ponowny uraz i złamanie wielofragmentowe dalszej części kości udowej, ortopedzi wykonali zespolenie trzonu kości udowej, które na dalszym etapie uległo kilkakrotnie destabilizacji.

Równocześnie nie uzyskano pożądanego zrostu złamania. Biorąc pod uwagę rozległe ubytki kości, implant endoprotezy stawu biodrowego, osteoporozę oraz trudności w uzyskaniu prawidłowego zrostu, nie można było wykonać kolejnej operacji rekonstrukcyjnej kości udowej, dlatego lekarze zadecydowali o zastosowaniu nowej metody operacyjnej, czyli całkowitej wymianie kości udowej.

– Dzięki zabiegowi pacjentka odzyskała możliwość poruszania się. Proces leczenia rozpoczął się jeszcze w 2020 roku, od naprawy złamania szyjki kości udowej. Był on długi i momentami bolesny, jednak dzięki zastosowaniu radykalnego rozwiązania w postaci implantu modularnej protezy poresekcyjnej, składającej się z endoprotezy stawu biodrowego, elementu udowego oraz endoprotezy stawu kolanowego, chora porusza się z pełnym obciążeniem operowanej kończyny już od drugiej doby po zabiegu – mówi Wojciech Koniec, specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu, przeprowadzający operację. – Stan pacjentki jest bardzo dobry i pozostaje ona pod kontrolą przyszpitalnej Poradni Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej naszej placówki – dodaje.

Operacje rewizyjne po endoprotezoplastyce stawów kolanowych i biodrowych są poważnym wyzwaniem dla lekarzy i całego personelu szpitala. Sukces terapii 74-letniej pacjentki świadczy o nowych możliwościach leczenia w dąbrowskiej placówce. Jest to ogromna inwestycja na rzecz zdrowia i komfortu życia mieszkańców Dąbrowy Górniczej i okolic.