Przed nami pierwszy etap wyścigu kolarskiego dookoła Polski. Kolarze w poniedziałek, 9 sierpnia rozpoczną zmagania w Lublinie. Czeka ich trasa o łącznej długości 216 kilometrów.

Pierwszy z siedmiu etapów 78. Tour de Pologne zgodnie z planem rozpocznie się na placu Zamkowym w Lublinie. Licząca ponad 200 kilometrów trasa zakończy się w Chełmie. Będzie to interesujące i wymagające preludium do tygodniowych zmagań na polskich trasach.

12 Polaków na starcie

W 78. Tour de Pologne weźmie udział łącznie 217 kolarzy z 22 zespołów z całego świata. Wśród nich 12 Polaków. Poza reprezentacją Polski na starcie zobaczmy między innymi Macieja Bodnara (Bora-Hansgrohe), Michała Gołasia i Michała Kwiatkowskiego (Ineos Grenadiers), Tomasza Marczyńskiego (Lotto Soudal) czy Łukasza Wisniowskiego (Team Qhubeka Nexthash). Będą oni liczyć się w walce o czołowe miejsca w wyścigu.

Urokliwie, lecz wymagająco

„Rozgrzewkowy” etap wiedzie od placu Zamkowego w Lublinie przez Batorz, Antolin, Godziszów i Krasnystaw aż do mety w Chełmie. Kolarzy na trasie czekają trzy lotne premie LOTTO oraz tyle samo lotnych premii górskich PZU III kategorii. Ponadto na 100 kilometrów przed końcem etapu rywalizujący zawodnicy mogą zdobyć premię specjalną z okazji 100-lecia Przeglądu Sportowego.

Trasa, szczególnie na pierwszych 116 kilometrach jest pełna podjazdów. Następnie kolarzy czeka dość łagodny odcinek trasy. Ostatnie ok. 180 kilometrze kolarzy czeka najbardziej stromy podjazd. Podobnie ukształtowany jest finisz, jednak nie jest on aż tak ostry jak poprzednie. Mimo to zakończenie pierwszego etapu będzie wymagające. Najlepiej poradzą sobie z nim zawodnicy, dla których podjazdy nie są wielkim wyzwaniem.

Zwycięzcę pierwszego etapu poznamy najpóźniej kilka minut przed godziną 19. Kolarzy po wyścigu czeka jeszcze godzinna podróż samochodem i odpoczynek. Drugiego dnia zmagań, we wtorek 10 sierpnia zawodnicy rozpoczną zmagania w Zamościu.