W sobotę, 29 maja, oficjalnie otwarty zostanie dworzec autobusowo-tramwajowy w Czeladzi oraz nowy system ścieżek rowerowych. Na mieszkańców czekają nagrody.

W Czeladzi zakończyła się największa drogowa inwestycja w historii tego miasta. Chodzi o nowe węzła przesiadkowe, dworzec autobusowo-tramwajowy oraz prawie 16 km dróg rowerowych. Wszystko to kosztowało ponad 44 mln złotych.

Teraz mieszkańcy będą mogli przekonać się, czy inwestycja ta była konieczna. – W najbliższą sobotę, 29 maja, zapraszamy wszystkich czeladzkich rowerzystów na symboliczne otwarcie naszych nowych dróg rowerowych. O godz. 9.00 ze wskazanych miejsc zbiórek, wyposażeni w numery startowe i mapki naszej sieci dróg rowerowych, będziemy mogli je przetestować. Każdy, kto na otrzymanych mapkach będzie miał co najmniej cztery pieczątki z wyznaczonych do objechania punktów i zamelduje się najpóźniej o godz. 12.00 na stację końcową na pętli tramwajowej, weźmie udział w losowaniu nagród. A jest o co powalczyć, bo do wylosowania będą m.in. trzy dobrej klasy rowery – zachęca Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi.

Rowery, Rowery miejskie, Rowery miejskie w Czeladzi, Czeladzki Rower Miejski
Czeladzki Rower Miejski – fot. Jakub Kubasik

Rowerowa przejażdżka z nagrodami

O 9.00 rowerzyści wystartują z wybranego punktu kontrolnego. – Tam otrzymają koszulkę odblaskową, numer startowy oraz mapę, na której będą zbierać pieczątki. Tak wyposażeni mogą ruszać w trasę, wybierając dowolny kierunek. Aby wziąć udział w losowaniu rowerów, muszą zameldować się w co najmniej czterech punktach kontrolnych, zlokalizowanych m.in. przy centrach przesiadkowych, czyli stacjach: Termalnej (ul. Katowicka/Dehnelów), Piaskowej (pl. Viannaya) przy ul. Wojkowickiej (obok cmentarza) i przy ul. Gdańskiej – wyjaśnia Jakub Kubasik, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Czeladzi.

Po skompletowaniu czterech znaczków, udadzą się na stację Dworcową (ul. Kombatantów, przy pętli tramwajowej). W tym miejscu – punktualnie o 12.00 – każdy, kto zaliczył co najmniej cztery punkty kontrolne i zebrał pieczątki, będzie mógł wziąć udział w losowaniu atrakcyjnych nagród.

Przy okazji będzie można wziąć udział w Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań, który w pobliżu dworca, pomiędzy 10.00 a 13.00, będą przeprowadzać pracownicy czeladzkiego urzędu. Na miejscu stanie również punkt konsultacyjny programu „Czyste Powietrze”. Od godz. 10.00 do 13.00 pracownicy Wydziału Rozwoju Miasta i Funduszy Zewnętrznych będą tam udzielać informacji na temat możliwości pozyskania dofinansowania na docieplenie domu i wymianę pieca. Możliwe będzie również złożenie wniosku o dofinansowanie.

Największa inwestycja drogowa w historii Czeladzi zakończona – fot. UM Czeladź

Inauguracja dworca

Tego dnia symbolicznie otwarty zostanie również dworzec autobusowo-tramwajowy, który od czerwca będzie tętnił życiem. – W tym właśnie miesiącu na dotychczasowej pętli tramwajowej zagoszczą także autobusy. Na razie linie 43, 88, 133 i 935 a w przyszłości także przyspieszone linie metropolitalne M17 i M25 i jakaś linia dalekobieżna. Serdecznie zapraszam mieszkańców na tę uroczystość – podkreśla Zbigniew Szaleniec.

Formalnie dworzec na węźle przesiadkowym w rejonie ul. Kombatantów i Szpitalnej będzie otwarty od czerwca. – Nasz nowy dworzec ciągle będzie doposażany, ponieważ ZTM dopiero za jakiś czas zamontuje biletomat. Firma wyłoniona przez ZTM ma też zamontować trzy świetlne tablice informacyjne. Po obu stronach dworca i jedną wewnątrz. Ma tam też zostać zamontowany telewizor, przekazujący najciekawsze informacje o mieście – tłumaczy włodarz Czeladzi.

– Od czerwca będzie tam także funkcjonowała bezpłatna kawiarenka internetowa oraz wymienialnik książek i gazet. Dostępne będą też toalety. Nad wszystkim będzie czuwała ochrona i monitoring – dodaje.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Największa inwestycja drogowa w historii miasta zakończona