Decyzją rządu, od piątku, restauratorzy mogą przyjmować gości wewnątrz swoich lokali. Ponadto, w reżimie sanitarnym, działalność mogą wznowić baseny, kluby fitness, kasyna, siłownie.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów od 28 maja do 5 czerwca restauracje, także te w hotelach oraz placówki gastronomiczne mogą przyjmować klientów wewnątrz swoich lokali, a nie tylko w ogródkach na świeżym powietrzu, jak to się odbywa od 15 maja.

Działalność restauracji muszą działać w reżimie sanitarnym, co oznacza, że w lokalu może przebywać max. 50 proc. obłożenia, Ponadto, obowiązuje dystans między stolikami. Zajęty może być co drugi stolik, a odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m – chyba, że znajduje się między nimi przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika.

Dodatkowo, należy pamiętać, że wchodząc do restauracji należy mieć zasłonięte maseczką ochronną nos i usta. Maseczkę można zdjąć dopiero przy stoliku, po zajęciu miejsca. Od 28 maja, w lokalach gastronomicznych odbywać się mogą imprezy okolicznościowe (m.in. wesela i komunie), w których uczestniczyć może maks. 50 osób. Do limitu nie wliczają się osoby w pełni zaszczepione przeciw COVID-19.

siłownia, sport, człowiek, bieżnia, bieg
Siłownia – fot. Pexels

Sport na zdrowie

Od piątku, 28 maja swoją działalność wznowić mogą także siłownie, kluby fitness oraz solaria. Będzie jednak konieczne zachowanie reżimu sanitarnego – jedna osoba na 15 m kw. Otwarte będą też baseny, na których obowiązywać będzie zasada do 50 procent obłożenia obiektu. Czynne będą dla wszystkich.

W piątek, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów, zaczynają obowiązywać nowe, powiększone limity uczestników imprez sportowych na otwartej przestrzeni.

Warto podkreślić, że zarówno branża gastronomiczna, jak i siłownie to dwie branże, które w czasie pandemii ucierpiały najmocniej. Restauracje w czasie pandemii były zamknięte przez 279 dni, a siłownie – przez 298 dni.

Otwarte kasyna

Według rozporządzenia także od piątku, do 5 czerwca ponownie można prowadzić gry na automatach, działalność mogą wznowić także kasyna. Obowiązuje limit jednej osoby na 15 metrów kw. powierzchni danej działalności. Obsługa oraz klienci mają obowiązek zakrywania ust i nosa.

Nieoficjalnie mówi się, że kolejne luzowanie obostrzeń będzie odbywało się od 6 czerwca.

CZYTAJ TAKŻE:

Luzowanie obostrzeń. Rząd ogłosił harmonogram odmrażania gospodarki