Część radnych z Zawiercia chce, aby z budżetu miasta dofinansowywane były zabiegi in vitro. Decyzję zostawiono jednak mieszkańcom, którzy będą mogli wypowiedzieć się podczas czerwcowego referendum.

Do tej pory do dofinansowania zabiegów in vitro z budżetu miasta zdecydowały się tylko dwie gminy w naszym województwie – Częstochowa i Sosnowiec. Czy Zawiercie dołączy do tej dwójki?

– Temat dofinansowania zabiegów in vitro wielokrotnie był poruszany przez radnych. Jest to temat niezwykle delikatny i dlatego z ich inicjatywy odbędzie się referendum – tłumaczy Marcin Wojciechowski, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Zawierciu.

Urzędnicy na razie podchodzą do sprawy z dystansem. Nie mają też żadnych kalkulacji kosztów związanych z wprowadzeniem in vitro. – Jeśli chodzi o koszty, to jest za wcześnie, aby o tym mówić. Miasto nie ma takich wyliczeń i trudno nam się do tego odnieść. Ta sprawa na tę chwilę ma charakter czysto hipotetyczny – dodaje Marcin Wojciechowski.

Referendum w Zawierciu ma odbyć się 17 czerwca. Mieszkańcy wypowiedzą się w sumie w trzech tematach: dofinansowania zabiegu in vitro, budowy kopalni cynku i ołowiu oraz bezpłatnej komunikacji dla dzieci i młodzieży do 18 lat.

Przypomnijmy, że z wprowadzenia programu in vitro zadowoleni są włodarze Sosnowca. Urzędnicy ze stolicy Zagłębia Dąbrowskiego do 2020 roku zamierzają wydać na ten cel 800 tys. zł. W ubiegłym roku wydali na program 163 tys. zł. Skorzystało z niego 35 par, w przypadku dziesięciu zakończyło się ono sukcesem. W marcu urodziła się dziewczynka.