Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach odmówiła kanadyjskiej firmie Rathdowney, która miała w planach budowę kopalni rud cynku i ołowiu w powiecie zawierciańskim, przyrzeczenia dzierżawy gruntów na terenie Nadleśnictwa Siewierz.

Od kilku tygodni trwają sprzeciwy mieszkańców dotyczące budowy kopalni rud cynku i ołowiu na terenie powiatu zawierciańskiego, którzy obawiają się o swoje zdrowie, spokój, bezpieczeństwo oraz dostęp do czystej wody. Organizują oni spotkania, podczas których protestują przeciwko powstaniu kopalni oraz informują innych o zagrożeniach wynikających z powstania kopalni w regionie.

Stanowcze „nie” w tej sprawie wyrazili także przedstawiciele Zawiercia, Łaz, Poręby i Ogrodzieńca, którzy podpisali wspólną petycję przeciwko budowie kopalni oraz eksploatacji złóż cynku i ołowiu na terenie czterech gmin oraz przyjęli stosowne uchwały.

To właśnie sprzeciwy mieszkańców i samorządowców przyczyniły się do decyzji Dyrekcji Lasów Państwowych, która odmówiła zainteresowanej inwestycją firmie przyrzeczenia dzierżawy gruntów na tym terenie. Na decyzję wpłynął także brak zgody na zmianę planu zagospodarowania przestrzennego przez gminy, co w tym przypadku oznacza brak zgody na budowę kopalni.

Na razie nie wiadomo, jakie będą dalsze decyzje i kroki kanadyjskiego inwestora. Firma Rathdowney oficjalne stanowisko do odmownej decyzji ma zająć po otrzymaniu jej pisemnego uzasadnienia. Mieszkańcy jednak nie odpuszczają. W niedzielę, 27 października organizują kolejne spotkanie przed Urzędem Miejskim w Zawierciu (g. 12:00).