– Podjęliśmy decyzję o odwołaniu wszystkich imprez masowych – poinformował premier Mateusz Morawiecki po spotkanie rządowego zespołu zarządzania kryzysowego.

Po wtorkowym spotkaniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego premier Mateusz Morawiecki poinformował, że podjęto decyzję o odwołaniu wszystkich imprez masowych w kraju.

– Obserwując wszystko wokół i czytając zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia, a także w dyskusjach z wieloma naszymi partnerami, premierami, prezydentami innych państw, podejmujemy decyzje, które mają na celu zapobieganiu rozprzestrzeniania się koronawirusa – powiedział Mateusz Morawiecki. – Zdecydowaliśmy się na ten krok, który teraz wprowadzają Francja i Niemcy, które przyznają, że podjęły go za późno – dodał.

CZYTAJ TAKŻE: Prezydent Sosnowca odwołuje imprezy w mieście

Zakaz dotyczy wszystkich imprez sportowych i artystycznych, na które przychodzi ponad 1000 osób, a w hali ponad 500 osób. To oznaczałoby odwołanie wszystkich dużych koncertów i np. meczów piłkarskich. Szef MSWiA Mariusz Kamiński zasugerował jednak, że takie wydarzenia mogłyby się odbyć, ale bez publiczności.

Premier Morawiecki twierdzi, że wirus jest w fazie ofensywnej. – Z naszych analiz i modeli wynika, że wirus nie ustąpi, jest w fazie ofensywnej i nastąpią przyrosty liczby zachorowań – mówi szef rządu.

Co z lekcjami w szkołach?

Premier zaznaczył, że z dużym zrozumieniem podchodzi do decyzji samorządów o odwołaniu zajęć szkolnych z obawy przed koronawirusem. – Jesteśmy w kontakcie z samorządami, które mają piecze nad placówkami oświatowymi i kolejne decyzje będą podawane do wiadomości publicznej w najbliższym czasie – podkreślił.

Mateusz Morawiecki dodał też, że rozważane są kolejne kroki, a informacje w tej kwestii podawane będą w kolejnych dniach.

Przypomnijmy, że jak dotąd w Polsce odnotowano 20 przypadków zakażenia koronawirusem, w tym 7 w województwie śląskim.

FOTO: Adam Guz/KPRM