W Sosnowcu powstała grupa wsparcia dla osób przebywających na kwarantannie. W mediach społecznościowych pod hasłem „Sosnowiec na kwarantannie” można zgłaszać chęć pomocy lub rodzaj wsparcia, jakiego się oczekuje.

W Sosnowcu powstała grupa osób wsparcia dla rodzin na kwarantannie i osób starszych. Na pomysł jej utworzenia wpadł radny Damian Żurawski. – Już marcu na początku pandemii zaoferowałem swoją pomoc przy robieniu zakupów i wyprowadzeniu psa. Zgłaszało się do mnie wiele osób, które były na kwarantannie i osób starszych, które ze względu na wiek bało się wychodzić z domu. Dostałem również telefony od osób, które oferowały również pomoc, dlatego przy kolejnej fali zachorowań zdecydowałem się założyć grupę – mówi nam Damian Żurawski.

W tym celu założył na Facebooku profil „Sosnowiec na kwarantannie – grupa wsparcia”. – Grupa została utworzona w celu zebrania w jednym miejscu potrzebujących jak i tych, którzy oferują swoją pomoc, dzięki temu mamy bardzo ułatwioną komunikację. Osoby, które mieszkają w pobliżu mogą łatwo się odnaleźć i wzajemnie sobie pomóc jak np. zrobieniu zakupów i wyprowadzenia psa – wyjaśnia sosnowiecki radny.

Jak się okazało, zainteresowanie jest bardzo duże. Na chwilę obecną grupa liczy już ponad 1200 osób i codziennie dochodzi po kilkadziesiąt nowych. Zgłoszenia najczęściej dotyczą wyprowadzania psów na spacer, zrobieniu zakupów i wykupieniu leków w aptece.

Co ważne, coraz więcej mieszkańców chce pomagać przebywającym na kwarantannie rodzinom. – Jest wiele osób, które bezinteresownie zaoferowały swoją pomoc i na grupie maja dobre miejsce, żeby efektywnie tej pomocy udzielać i znaleźć osoby, które przebywają na kwaranntanie i tej pomocy potrzebują – podkreśla radny Damian Żurawski.