Funkcjonariusze śląskiej KAS i policji zlikwidowali nielegalną krajalnię tytoniu pod Zawierciem. Mundurowi zabezpieczyli łącznie 770 kg nielegalnego suszu tytoniowego i tytoniu do palenia o wartości rynkowej 244 tys. złotych.

Funkcjonariusze śląskiej KAS wspólnie z policjantami ustalili, że na terenie powiatu zawierciańskiego działa nielegalna krajalnia tytoniu. W wyniku podjętych czynności kontrolnych mundurowi przeszukali podejrzaną posesję. Na miejscu okazało się, że w garażu trzej mężczyźni urządzili nielegalną krajalnię tytoniu.

W wyniku przeszukania posesji funkcjonariusze zabezpieczyli ponad 340 kg tytoniu do palenia o wartości rynkowej przekraczającej 241 tys. złotych oraz 325 kg suszu tytoniowego o wartości blisko 3 tys. złotych. Gdyby nielegalne trafiły do sprzedaży Skarb Państwa straciłby prawie 540 tys. złotych tytułem niezapłaconych podatków. Do magazynów śląskiej KAS trafiły również dwa urządzenia do krojenia tytoniu oraz zabezpieczone telefony komórkowe.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że organizatorem nielegalnego procederu okazał się obywatel Mołdawii, poszukiwany listem gończym. W przestępczej działalności uczestniczył jeszcze obywatel Armenii i mieszkaniec woj. śląskiego. Mężczyźni usłyszeli zarzuty popełnienia przestępstw karno-skarbowych oraz przestępstw wynikających z ustawy o wyrobie alkoholu etylowego oraz wytwarzaniu wyrobów tytoniowych. Poszukiwany Mołdawianin został zatrzymany i osadzony w areszcie.

– Nielegalny obrót wyrobami tytoniowymi powoduje ogromne straty finansowe dla budżetu państwa, wynikające z braku wpływów z tytułu akcyzy i podatku VAT oraz stanowi nieuczciwą i nielegalną konkurencję dla przedsiębiorców. Zwalczanie przestępczości akcyzowej to również ochrona konsumentów przed wprowadzaniem na rynek wyrobów z niewiadomych źródeł – tłumaczą przedstawiciele Krajowej Administracji Skarbowej.