Bytom, Sosnowiec czy Katowice? Gdzie powinna znajdować się stolica tworzącej się metropolii? Zapytaliśmy o to włodarzy tych trzech miast.

W kwietniu prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę o związku metropolitalnym dla województwa śląskiego. Przez najbliższe miesiące tworzące go miasta będą ustalać między sobą najważniejsze dla metropolii kwestie. Jedną z nich jest siedziba związku.

Jako pierwszy z inicjatywą wyszedł prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński, o czym pisaliśmy już w październiku ubiegłego roku. Teraz swoją gotowość wyrazili także włodarze Bytomia. Czy szykuje się zatem wielka kłótnia?

PRZECZYTAJ: Sosnowiec proponuje, Śląsk odpowiada

Gdzie powinna znajdować się siedziba przyszłej metropolii? Zapytaliśmy o to Damiana Bartylę, Arkadiusza Chęcińskiego i Marcina Krupę.

Damian Bartyla, prezydent Bytomia

Damian Bartyla - fot. mat. pras.

Uważam, że Bytom może i powinien być stolicą metropolii. To w Bytomiu jak w soczewce skupia się historia Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego ostatnich dziesięcioleci – rozwój przemysłu przełomu XIX i XX wieku, walka o jego polskość, hegemonia gospodarcza regionu lat 60., 70. i 80. ubiegłego wieku, jak i problemy związane z restrukturyzacją przemysłu ciężkiego. Bytom to miasto otwarte, z wielokulturową i wielowyznaniową przeszłością oraz teraźniejszością pełną różnorodności wniesionej przez powojenne migracje. Miasto, gdzie etos pracy łączy się z kulturą wysoką i najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi. Przez wieki Bytom był jednym z głównych ośrodków miejskich oddziałujących na ziemie Górnego Śląska i Zagłębia. Poprzez restrukturyzację przemysłu ciężkiego i wynikające z tego konsekwencje zepchnięty został na ubocze i pozostawiony sam sobie. Umiejscowienie stolicy w Bytomiu będzie bardzo pozytywnym impulsem do dalszego rozwoju miasta i przełamania kolejnych stereotypów. Byłby to bardzo ważny i potrzebny punkt w obecnie realizowanej rewitalizacji miasta. Bytom posiada wiele unikatowych lokalizacji dla siedziby władz metropolii, a jego centralne położenie i świetna komunikacja z innymi miastami są kolejnymi argumentami za podjęciem takiej decyzji.

Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca

Arkadiusz Chęciński - fot. PL

Cieszę się, że trwa dyskusja na temat stolicy metropolii. Moje ubiegłoroczne wystąpienie było tak naprawdę początkiem tej dyskusji. Jestem zdecydowanym zwolennikiem decentralizacji organów władzy. Powinniśmy dążyć do realizacji idei deglomeracji administracji publicznej, czyli przeniesienia części instytucji publicznych do innych miast, aby zrównoważyć ich rozwój. Metropolia ma nas łączyć, dlatego wydaje mi się, że powołanie instytucji metropolitalnych w różnych miastach jest dobrym rozwiązaniem. W Katowicach swoje siedziby mają Urząd Marszałkowski i Urząd Wojewódzki, dlatego zaproponowałem, żeby siedzibę metropolii usytuować w Sosnowcu. To udowodni, że miasta Zagłębia, wbrew stereotypowi, są ważną częścią województwa oraz pokaże naszą dobrą współpracę na linii Śląsk-Zagłębie. Miejsce przyszłej siedziby jest bardzo ważne i będziemy o tym rozmawiać z wszystkimi włodarzami. Mam nadzieję, że dojdziemy wspólnie do porozumienia.

PRZECZYTAJ: O co chodzi prezydentowi Sosnowca? [KOMENTARZ]

Marcin Krupa, prezydent Katowic

Marcin Krupa - fot. mat. pras

Katowice, jako stolica województwa śląskiego, na pewno będą stolicą metropolii – co do tego nie mamy żadnych wątpliwości. Oczywiście cieszę się, że jest dyskusja na ten temat i chcę zaznaczyć, że jesteśmy otwarci na różne propozycje – np. na ulokowanie różnych komórek metropolii w innych gminach aglomeracji. Możemy porównać to do tego, jak funkcjonują uczelnie wyższe, mające główną siedzibę i placówki filialne. Czas na dyskusję w tym temacie na pewno wkrótce przyjdzie – oczywiście przy udziale wszystkich miejscowości, które utworzą metropolię.

Jakie jest Wasze zdanie?

Gdzie powinna znajdować się stolica metropolii?

View Results

Ładowanie ... Ładowanie ...

Więcej o dyskusji na temat stolicy przyszłej metropolii przeczytasz w piątkowym wydaniu tygodnika Twoje Zagłębie TV.

Skomentuj przez Facebook

22 KOMENTARZE

 1. Już widzę oczami wyobraźni jak Rada Miejska Katowic, która zgodnie z ustawą metropolitalną podejmuje decyzje o jej ostatecznym kształcie wskazuje….Sosnowiec na stolicę metropolii. Proponuje redaktorom z „TZ” wziąć się za solidną pracę a nie spekulacje.

 2. Przecież z góry wiadomo ze stolicą będą Katowice jako największe i najbardziej rozpoznawalne miasto metropolii. Dziwne gdyby było inaczej i nie ma o co kruszyć kopii. Dlatego dziwi mnie ta dyskusja. Chyba artykuł powstał wyłącznie z braku innych tematów. Natomiast jeśli chodzi o jakieś instytucje czy komórki metropolii to mogą być w różnych miastach, również u nas w Zagłębiu. Np. w Sosnowcu widziałbym jakiś wydział komunikacji i logistyki, czy coś takiego, bo mamy najlepszy PKM z całego KZK GOP i największe zaplecze logistyczne na terenach inwestycyjnych.

  • Mogą być, czy też powinny być w innych miastach, bo to jest różnica. Wydział komunikacji powiadasz… czyli zdychający KZK GOP z debilną kartą ŚKUP. To jest przecież do zaorania, trzeba by stworzyć całkowicie coś nowego od podstaw. Nawet gdyby, to Katowice nigdy nie zgodzą się na to, aby Sosnowiec organizował im komunikację miejską i tak będzie ze wszystkim. Za wszelkie sznurki będą pociągać Katowice, taka jest idea tej metropolii.

 3. Takie „ulokowanie różnych komórek w innych gminach aglomeracji” nie jest zbyt dobrym pomysłem, jak pokazuje przykład UŚ. Z Katowic do Sosnowca na Żyletę czy Neofilologię jeszcze da radę w miarę sensownie dojechać: Pogoń jest bardzo dobrze skomunikowana ze światem, są tam też i akademiki. Jednak centrum naukowe w Chorzowie, ulokowane gdzieś na jego obrzeżach, to kompletne nieporozumienie! Katowice właśnie wykopały tam fizyków, w kolejce do przeprowadzki czekają też chemicy i matematycy oraz być może biolodzy z WBiOŚ. A władze UŚ się dziwią, że liczba studentów spada… Ano spada, bo jeśli ktoś będzie miał (nie)przyjemność codziennie dojeżdżać pociągiem spoza GOP czy autobusem z Tychów/Jaworzna, a potem kupować drugi bilet KZK GOP, to lepiej się chyba opłaci mieszkanie i studia np. w Krakowie…

 4. W ogóle nie powinno tego być, Zagłębie Dąbrowskie powinno być oddzielnym województwem i wtedy możemy myśleć nad metropolią łączyć w jeden organizm Będzin,Czeladź ,Sosnowiec i DG

  • A po co nam metropolia, wystarczy tylko opuścić to ich województwo dogadać się z Częstochową, Zawierciem i Jaworznem. Postarać się, aby Ożarowice wróciły do powiatu będzińskiego. Można też porozmawiać z Olkuszem.

   • yy ale po co? myślę że duża część zagłębiaków pracuje jednak w miastach śląskich a nie np. w Olkuszu czy Częstochowie więc rozwiązywanie spraw takich jak wspólna komunikacja powinna się odbywać pomiędzy tymi miastami.

   • Na jakąkolwiek metropolię wyłącznie z miastami Zagłębia nie ma szans (wymagane 2 mln mieszkańców).Poza tym jak „współpracują” miasta Zagłębia, widzieliśmy kilka lat temu jak próbowano powołać Zagłębiowską Organizację Turystyczną. Podobnie nie ma szans na jakieś wspólne województwo zachodniomałopolskie itp. Jesteśmy niejako skazani na współpracę z Górnym Śląskiem, bo to nam się po prostu bardziej opłaca. Pomimo odrębnej historii i kultury stanowimy jeden organizm miejski. Należy pielęgnować tożsamość i tradycje ale nie można ciągle żyć historią i dawnymi podziałami. Co do ogólnopolskiego hejtu na Sosnowiec, to jest to zwykła moda która minie. Kiedyś opowiadano dowcipy o Wąchocku, czy Marklowicach, a dziś o Sosnowcu, Radomiu czy Kutnie. Nie ma co się spinać.

  • Tak, tak, Osobne województwa, by przeszło połowa mieszkańców z miast które wymieniłeś przekraczałaby województwo w drodze do pracy? Osobna komunikacja, osobne pociągi wewnątrz wojewódzkie, brak jakiejkolwiek koordynacji logistycznej? Nikt na tej bzdurnej decyzji nie ucierpiałby tak bardzo jak miasta zagłębia, i śmieszne jest to, że właśnie ich mieszkańcy najczęściej gadają takie głupoty.

   • jesteś ze Śląska? Mnie się jednak wydaje, że najwięcej negatywnych opinii odnośnie małopolskiej części województwa śląskiego jest po stronie tak zwanej części górnośląskiej. Natomiast komunikacje i tak mamy osobne, choćby na przykład PKM Sosnowiec. Jeśli chodzi o zatrudnienie to przecież oczywistym faktem jest, że miasta śląskie, będą ściągać pracodawców na swoje tereny, w końcu stolicą województwa jest śląskie miasto Katowice.
    Gwarantuje Ci, że jeśli granica województwa śląskiego, byłaby na rzece Brynicy, to wszystkie śląskie miasta będą świętować.

    • Mieszkałem na śląsku, obecnie w Zagłębiu, obie strony są mi znane i nie pisałem wypowiedzi powyżej pod kątem animozji (bo są mi dalekie – siłą rzeczy) a raczej obiektywnych obserwacji. Odnośnie PKM Sosnowiec – przy podziale na województwa, PKM Sosnowiec nie mogłoby wykonywać przewozów miejskich na terenie Katowic. Katowice nie utrzymywałyby przystanków w kierunku Zagłębia ani nie dopłacały do linii, które jadą w tym kierunku. Nic podobnego do KZK-GOPu w ogóle nie mogłoby istnieć. Koleje Śląskie miałyby problem, żeby przejechać przez Brynicę (tak jak teraz mają problem przekroczyć woj. Małopolskie). W kontekście tworzonej metropolii i próby integracji pisanie o rozdziale zdaje się być niemym krzykiem sfrustrowanych smutnych ludzi szukających problemów tam, gdzie zupełnie ich nie ma.

   • Prawdę mówiąc, większość normalnych mieszkańców Zagłębia nie ma nic ani do Śląska, ani do Ślązaków, ani do wspólnej metropolii czy komunikacji miejskiej. Niektórym nawet nie przeszkadza nazywanie Zagłębia Śląskiem („a bo tak przecież mówią w telewizji”). Natomiast cały ten jad, czy modne ostatnie słowo: „hejt” pochodzi z drugiej strony Brynicy. Widać to choćby po porównaniu ilości kawałów dotyczących Sosnowca i np. Katowic… Wystarczy wejść na jakiekolwiek forum czy serwis informacyjny traktujący o utworzeniu metropolii, ale nie taki zagłębiowski, a wojewódzki lub ogólnopolski (np. onet). Co drugi komentarz mówi o tym, że „jeśli metropolia, to tylko bez Zagłębia”, wiele komentarzy zawiera nawet niecenzuralne treści, na które przymykają oko moderatorzy.

 5. Jeszcze apropos metropolii i wspólnej komunikacji: Jaworzno podziękowało za uczestnictwo w tym bagnie. Nie dziwię im się wcale. Za jedyne 5 zł można tam zakupić całodniowy bilet autobusowy i jeździć do upadłego. Z kolei w KZK GOP za 4,80 możemy co najwyżej kupić bilet godzinny. Co więcej, od 1 lipca nie kupimy go sobie już w sklepach i kioskach – będą one dostępne jedynie u kierowców i w automatach. Automaty stoją jedynie na większych przystankach, kierowcy także rzadko kiedy w ogóle mają bilety, w pojazdach nie ma oczywiście biletomatów, jak to jest w innych, cywilizowanych miastach Europy. Tak się właśnie zarzyna komunikację miejską, serwując ludziom coraz to nowe utrudnienia. Nie dziwmy się więc coraz bardziej zapchanej trasie S86. Sprawne auto z gazem można kupić już za kilka tysięcy. A co na to prezydent miasta? Ot tak sobie na to przystał? Jeśli tak – brawo. Miastom GOP gratulujemy YNTYLYGYNTNYCH włodarzy…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here