Bytom, Sosnowiec czy Katowice? Gdzie powinna znajdować się stolica tworzącej się metropolii? Zapytaliśmy o to włodarzy tych trzech miast.

W kwietniu prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę o związku metropolitalnym dla województwa śląskiego. Przez najbliższe miesiące tworzące go miasta będą ustalać między sobą najważniejsze dla metropolii kwestie. Jedną z nich jest siedziba związku.

Jako pierwszy z inicjatywą wyszedł prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński, o czym pisaliśmy już w październiku ubiegłego roku. Teraz swoją gotowość wyrazili także włodarze Bytomia. Czy szykuje się zatem wielka kłótnia?

PRZECZYTAJ: Sosnowiec proponuje, Śląsk odpowiada

Gdzie powinna znajdować się siedziba przyszłej metropolii? Zapytaliśmy o to Damiana Bartylę, Arkadiusza Chęcińskiego i Marcina Krupę.

Damian Bartyla, prezydent Bytomia

Damian Bartyla - fot. mat. pras.

Uważam, że Bytom może i powinien być stolicą metropolii. To w Bytomiu jak w soczewce skupia się historia Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego ostatnich dziesięcioleci – rozwój przemysłu przełomu XIX i XX wieku, walka o jego polskość, hegemonia gospodarcza regionu lat 60., 70. i 80. ubiegłego wieku, jak i problemy związane z restrukturyzacją przemysłu ciężkiego. Bytom to miasto otwarte, z wielokulturową i wielowyznaniową przeszłością oraz teraźniejszością pełną różnorodności wniesionej przez powojenne migracje. Miasto, gdzie etos pracy łączy się z kulturą wysoką i najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi. Przez wieki Bytom był jednym z głównych ośrodków miejskich oddziałujących na ziemie Górnego Śląska i Zagłębia. Poprzez restrukturyzację przemysłu ciężkiego i wynikające z tego konsekwencje zepchnięty został na ubocze i pozostawiony sam sobie. Umiejscowienie stolicy w Bytomiu będzie bardzo pozytywnym impulsem do dalszego rozwoju miasta i przełamania kolejnych stereotypów. Byłby to bardzo ważny i potrzebny punkt w obecnie realizowanej rewitalizacji miasta. Bytom posiada wiele unikatowych lokalizacji dla siedziby władz metropolii, a jego centralne położenie i świetna komunikacja z innymi miastami są kolejnymi argumentami za podjęciem takiej decyzji.

Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca

Arkadiusz Chęciński - fot. PL

Cieszę się, że trwa dyskusja na temat stolicy metropolii. Moje ubiegłoroczne wystąpienie było tak naprawdę początkiem tej dyskusji. Jestem zdecydowanym zwolennikiem decentralizacji organów władzy. Powinniśmy dążyć do realizacji idei deglomeracji administracji publicznej, czyli przeniesienia części instytucji publicznych do innych miast, aby zrównoważyć ich rozwój. Metropolia ma nas łączyć, dlatego wydaje mi się, że powołanie instytucji metropolitalnych w różnych miastach jest dobrym rozwiązaniem. W Katowicach swoje siedziby mają Urząd Marszałkowski i Urząd Wojewódzki, dlatego zaproponowałem, żeby siedzibę metropolii usytuować w Sosnowcu. To udowodni, że miasta Zagłębia, wbrew stereotypowi, są ważną częścią województwa oraz pokaże naszą dobrą współpracę na linii Śląsk-Zagłębie. Miejsce przyszłej siedziby jest bardzo ważne i będziemy o tym rozmawiać z wszystkimi włodarzami. Mam nadzieję, że dojdziemy wspólnie do porozumienia.

PRZECZYTAJ: O co chodzi prezydentowi Sosnowca? [KOMENTARZ]

Marcin Krupa, prezydent Katowic

Marcin Krupa - fot. mat. pras

Katowice, jako stolica województwa śląskiego, na pewno będą stolicą metropolii – co do tego nie mamy żadnych wątpliwości. Oczywiście cieszę się, że jest dyskusja na ten temat i chcę zaznaczyć, że jesteśmy otwarci na różne propozycje – np. na ulokowanie różnych komórek metropolii w innych gminach aglomeracji. Możemy porównać to do tego, jak funkcjonują uczelnie wyższe, mające główną siedzibę i placówki filialne. Czas na dyskusję w tym temacie na pewno wkrótce przyjdzie – oczywiście przy udziale wszystkich miejscowości, które utworzą metropolię.

Jakie jest Wasze zdanie?

Gdzie powinna znajdować się stolica metropolii?

View Results

Ładowanie ... Ładowanie ...

Więcej o dyskusji na temat stolicy przyszłej metropolii przeczytasz w piątkowym wydaniu tygodnika Twoje Zagłębie TV.