Wielkanoc na drogach. Policjanci zakończyli działania „Bezpieczny Weekend”, które na ulicach Zagłębia Dąbrowskiego oraz całego kraju były prowadzone w dnia 14-17 kwietnia.

Święta wielkanocne za nami. Dla większości z nas był to czas odpoczynku i rodzinnych spotkań. W wielu przypadkach wiązało się to z rodzinnymi wyjazdami. Przez cały okres świąt, nad bezpieczeństwem podróżujących czuwali policjanci, którzy sprawdzali czy kierujący poruszają się zgodnie z przepisami, stan techniczny pojazdu, dozwoloną prędkością oraz kontrolowali trzeźwość kierowców.

Z policyjnych statystyk wynika, że ten rok był bezpieczniejszy w porównaniu z okresem świątecznym w 2016 roku. – Pomimo trudnej aury można śmiało powiedzieć, że był to jeden z bezpieczniejszych weekendów w ostatnim czasie – mówi st. asp. Sonia Kepper, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Sosnowcu.

Podobnego zdania jest będzińska policja. – Zdecydowanie bezpiecznie minął na będzińskich drogach i ulicach wielkanocny weekend – podkreśla podkom. Paweł Łotocki z Komendy Powiatowej Policji w Będzinie.

Również w Dąbrowie Górniczej święta przebiegły bez większych zakłóceń. – Święta w Dąbrowie Górniczej minął pod znakiem spokoju i bezpieczeństwa – dodaje asp. szt. Mariusz Miszczyk, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Dąbrowie Górniczej.

BĘDZIN

Nad bezpieczeństwem mieszkańców powiatu będzińskiego w trakcie akcji „Bezpieczny weekend” czuwało 156 policjantów, w tym 67 z Wydziału Ruchu Drogowego oraz 11 funkcjonariuszy straży miejskiej.

W ciągu czterech świątecznych dni na terenie powiatu nie odnotowano żadnego wypadku drogowego, w którym ucierpiałaby jakakolwiek osoba. W tym czasie zatrzymano czterech nietrzeźwych kierujących, w tym jednego nietrzeźwego rowerzystę i odnotowano 14 kolizji drogowych.

SOSNOWIEC

W akcji wzięło udział ponad 100 policjantów i strażnicy miejscy. W ciągu czterech dni działań zatrzymali oni 4 nietrzeźwych kierowców i 9, którzy wsiedli za kierownicę po użyciu alkoholu. Na drogach Sosnowca doszło do 15 kolizji i tylko 1 wypadku, w którym ranna została 1 osoba.

ŚLĄSK

Nad bezpieczeństwem na drogach w okresie Świąt Wielkanocnych czuwało blisko 5 tysięcy śląskich policjantów. Mundurowi zatrzymali w tym okresie 158 kierujących, którzy prowadzili swoje pojazdy pod wpływem alkoholu. W ubiegłym roku w ręce policjantów wpadło 128 kierowców „na podwójnym gazie”.

Bilans zdarzeń drogowych wskazuje, że tegoroczny weekend wielkanocny był bezpieczniejszy niż przed rokiem. W czasie trwania akcji w województwie śląskim doszło do 19 wypadków drogowych, w których zginęła 1 osoba, a 25 zostało rannych. W ubiegłym roku na 22 wypadki zginęła także 1 osoba, 28 zostało rannych. Policjanci odnotowali również 347 kolizji drogowych, czyli o 24 kolizje więcej niż w 2016 roku.

POLSKA

Od soboty na polskich drogach doszło do 187 wypadków, w których zginęło 19 osób, zaś 261 zostało rannych. Funkcjonariusze zatrzymali 765 nietrzeźwych kierowców.

W analogicznym okresie w ubiegłym roku doszło do 173 wypadków, na drogach zginęło 29 osób, a 252 zostały ranne. Policjanci zatrzymali 876 nietrzeźwych kierowców.

Podsumowując ten okres można powiedzieć, że pod względem sytuacji na drogach, był to bezpieczny weekend. Policja jednak ostrzega, że pomimo widocznej od kilku lat tendencji spadkowej w zakresie zatrzymanych nietrzeźwych kierujących to jednak wciąż w wypadkach ginie za dużo osób. Funkcjonariusze apelują o ostrożność i rozwagę na drodze.