Od soboty, 28 listopada galerie handlowe zostaną otwarte dla klientów. Ponowne uruchomienie sprzedaży stacjonarnej jest możliwe dzięki decyzji rządu, która otwiera także inne gałęzie handlu, przy utrzymaniu dotychczasowych zasad bezpieczeństwa.

Zgodnie z zapowiedziami premiera Mateusza Morawieckiego, rząd wdraża plan odmrażania biznesu. Jednym z jego elementów jest przywrócenie od soboty, 28 listopada, funkcjonowania sklepów i usług w galeriach i parkach handlowych w reżimie sanitarnym.

W ostatnich tygodniach, w centrach handlowych mogły działać jedynie punkty usługowe i sklepy spożywcze. Rząd zdecydował, że od soboty znów możliwa będzie działalność sklepów w galeriach i parkach handlowych. Należy jednak pamiętać, że wciąż zawieszona pozostaje działalność sal zabaw. Ponadto, sprzedawcy muszą pamiętać o reżimie sanitarnym.

W sklepach i placówkach handlowych, a także pocztowych do 100 m kw. powierzchni obowiązuje limit 1 osoba na 10 m kw. W sklepach i placówkach usługowych powyżej 100 m kw. limit to 1 osoba na 15 m kw. Utrzymane zostają godziny dla seniorów między 10 a 12, a także nakaz zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej.

Wciąż pozostaje zawieszona działalność kin, teatrów, parków rozrywki, dyskotek i klubów nocnych, basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness, a także hoteli. Czynne mogą być stoki i wypożyczalnie sprzętu. Natomiast lokale gastronomiczne, także w galeriach handlowych, mogą wydawać jedzenie wyłącznie na wynos.

Pomimo wcześniejszych zapowiedzi, czynne będą także biblioteki publiczne i naukowe, które będą miały możliwość prowadzenia działalności przy zachowaniu limitu 1 osoby na 15 m2 powierzchni przeznaczonej do udostępniania zbiorów.

Co istotne, w rozporządzeniu rady ministrów zrezygnowano, ze względu na skrócony czas pracy, z godzin dla seniorów 24 grudnia. Dodatkowo, Sejm w piątkowym głosowaniu zdecydował, że 6 grudnia będzie niedzielą handlową.