Poznaliśmy finalistów 13. edycji Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka. Wysoki poziom konkursu sprawił, że zamiast 12 uczestników, do III etapu przeszło ich aż 15.

Tradycyjnie do finału Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka przechodzi czterech uczestników z każdej specjalności. Regulamin przewiduje jednak sytuację, w której do trzeciego, finałowego etapu może przejść po pięciu instrumentalistów z każdej kategorii. Tak stało się w przypadku wszystkich trzech specjalności. To świadczy o bardzo wysokim poziomie 13. edycji konkursu.

– W drugim etapie mieliśmy wielu bardzo dobrych muzyków, dlatego jury będzie miało nie lada problem, by wyłonić poszczególne miejsca na podium. Do III etapu ze specjalności obój dostali się: pochodzący z Francji Sidonie Millot i Thibaud Rezzouk, portugalska uczestniczka Joana Soares oraz uczestnicy z Polski Antoni Popowicz i Paulina Sochaj – mówi prof. Roman Widaszek, dyrektor artystyczny.

Już po I etapie organizatorzy mogli postawić tezę, że Polska ma wybitnych, młodych klarnecistów. Teza ta nabrała mocy również po II etapie, gdyż wszyscy finaliści z tej specjalności pochodzą z Polski: Karolina Bober, Bartłomiej Dobrowolski, Rafał Kleszcz, Agata Piątek i Mateusz Sowa.

– Jak w każdym konkursie mamy uczestników dobrych, bardzo dobrych i kilku na wyższym poziomie, odstających artystycznie od pozostałych. Na poziomie drugiego etapu te granice się lekko zatarły. Wszyscy finaliści w tej specjalności pochodzą z Polski, co oznacza że Polska posiada znakomitą szkołę klarnetu – mówi słynny portugalski klarnecista Vitor Fernandes, członek jury.

Finalistów fagotu poznaliśmy 19 września, a zostali nimi: pochodzący z Chińskiej Republiki Ludowej Hua Ma, uczestnik z Węgier Benjámin Dolfin, Marisa Esposito ze Stanów Zjednoczonych oraz dwoje uczestników z Polski – Adam Ostrowski i Kayetan Cygański-Bolski.

– Mam poważny kłopot jako juror, ponieważ ciężko mi oceniać w sposób czysto akademicki występy prawdziwych artystów. Czuję ogromny zachwyt nad talentami, które przemawiają z estrady – mówi prof. Wojciech Orawiec, członek jury, fagocista i wykładowca Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

Występ finałowy

Piętnastu najlepszych uczestników wystąpi wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Zabrzańskiej pod batutą Sławomira Chrzanowskiego podczas finałowych wieczornych koncertów w Pałacu Kultury Zagłębia.
W pierwszej kolejności wystąpią oboiści (20 września o 17:00), dzień później muzycy grający na klarnecie (21 września o 17:00), na koniec zobaczymy i usłyszymy uczestników z kategorii fagotu (22 września o 17:00). Również o 17:00, lecz 23 września rozpocznie się uroczysta gala wręczenia nagród połączona z Koncertem Laureatów, podczas którego wystąpią zdobywcy najwyższych nagród oraz Filharmonicy Zabrzańscy.
Darmowe wejściówki na Koncerty Finałowe oraz bilety (w cenie 20 zł) na wieńczący konkurs Koncert Laureatów dostępne na stronie PKZ oraz w Kasie Pałacu Kultury Zagłębia. Konkurs odbywa się w ramach pierwszego w historii Międzynarodowego Festiwalu im. Michała Spisaka, organizowanego przez Pałac Kultury Zagłębia, miasto Dąbrowa Górnicza oraz Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Festiwal dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z Funduszu Promocji Kultury.