14-23 września w Dąbrowie Górniczej już po raz dwunasty odbędzie się Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka. Usłyszymy muzyków z całego świata, m.in. Tajwanu, Chin, Japonii i Wenezueli.

Tradycyjnie 14 września w urodziny Michała Spisaka, w sali teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia, odbędzie się koncert inauguracyjny. O godzinie 18:00 wystąpi Filharmonia Śląska im. Henryka Mikołaja Góreckiego pod batutą Massimiliano Caldiego wraz z zaproszonymi solistami: dr hab. Zoltánem Kovács’em (klarnet), a także laureatami ubiegłorocznej edycji konkursu – Roksaną Kwaśnikowską (skrzypce) i Gabrielem Pidoux (obój).

Koncert poprzedzony zostanie pokazem filmu Violetty Rotter-Kozery „Michał Spisak. Listy rozproszone” w Kinie KADR o godzinie 17:00.

Wenezuela, Japonia, Chiny, Czechy i Tajwan – to tylko nieliczne kraje, z których pochodzą młodzi muzycy biorący udział w tegorocznym Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Michała Spisaka.

70 adeptów sztuki instrumentalnej rywalizować będzie o nagrody i otwarcie drzwi do międzynarodowej kariery w specjalnościach: fagot, róg i kontrabas.

Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka – fot. mat.pras.
Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka – fot. mat.pras.

Rywalizacja rozpocznie się 15 września pierwszym etapem przesłuchań konkursowych. Drugi etap potrwa do 19 września. Z kolei trzeci etap przesłuchań z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zabrzańskiej potrwa do 22 września.

Zwieńczeniem 12. Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka będzie koncert laureatów 23 września, który połączony będzie z galą rozdania nagród.

Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka organizowany jest przez Pałac Kultury Zagłębia, Gminę Dąbrowa Górnicza oraz Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, która sprawuje także opiekę merytoryczną nad wydarzeniem.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: 

Michał Spisak – dąbrowski kompozytor na obczyźnie