Organizowany od lat w Dąbrowie Górniczej Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka przybiera nową, festiwalową formułę. We wrześniu odbędzie się pierwszy w historii Międzynarodowy Festiwal im. Michała Spisaka.

Międzynarodowy Festiwal im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej to promenadowe koncerty kameralne, wystawy tematyczne, koncerty symfoniczne, konkursy dla młodych artystów, spektakl teatralny inspirowany postacią patrona, warsztaty video-art oraz najważniejsze z wydarzeń – 13. Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka, który odbędzie się 14–23 września w Pałacu Kultury Zagłębia. Różnorodność gatunków sztuki i wydarzeń współorganizowanych we współpracy z instytucjami kultury z Dąbrowy Górniczej i regionu.

To wielka muzyczna rywalizacja młodych instrumentalistów z całego świata, m.in. z Kostaryki, Meksyku, Korei Południowej, Japonii, Stanów Zjednoczonych, Kolumbii i licznych krajów europejskich – w tym z Polski. Zaprezentują się oni w trzech specjalnościach: obój, klarnet i fagot. Głównym założeniem festiwalu jest promocja nieco zapomnianej postaci Michała Spisaka, upowszechnianie jego twórczości, budowanie tożsamości kulturowej mieszkańców oraz edukacja muzyczna społeczeństwa.

Michał Spisak był niewątpliwie jednym z najwybitniejszych polskich kompozytorów XX wieku. Choć urodził się w Dąbrowie Górniczej, to jego późniejsze losy związane były z Francją. To właśnie tam kontynuował swoją muzyczną edukację i skomponował większość z kilkudziesięciu utworów symfonicznych, kameralnych i solowych, które cenione były na całym świecie. Odnosił liczne sukcesy na arenie międzynarodowej, zdobywając nagrody w najbardziej prestiżowych konkursach. Zmarł w 1965 roku dręczony chorobą.

Patronem medialnym Międzynarodowego Festiwalu im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej jest Twoje Zagłębie.

CZYTAJ TAKŻE:

Jak literat z popiołów, czyli pojedynek na słowa