14-23 września w Dąbrowie Górniczej już po raz jedenasty odbędzie się Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka. Usłyszymy muzyków z całego świata, m.in. Korei i Japonii.

14 września o godzinie 18.00 w Sali Teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia odbędzie się koncert, który rozpocznie 11. Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej.

Polska, Japonia, Stany Zjednoczone, Anglia, Niemcy, Korea, Czechy – to tylko nieliczne kraje, z których pochodzą młodzi muzycy biorący udział w tegorocznym Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Michała Spisaka.

Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka – fot. Jacek Przepiórka
Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka – fot. Jacek Przepiórka

143 adeptów sztuki instrumentalnej, którzy nie przekroczyli 30. roku życia, rywalizować będzie w murach PKZ o nagrody i otwarcie drzwi do międzynarodowej kariery. Jednak zanim uczestnicy konkursu staną w szranki musi nastąpić uroczyste otwarcie.

– Tradycyjnie 14 września, w urodziny Michała Spisaka, odbędzie się koncert inauguracyjny, podczas którego wystąpią Anna Górecka oraz Aleksander Kobus z towarzyszeniem katowickiej NOSPR pod batutą Boon Hua Liena – zapowiada Agnieszka Nowok, rzecznik prasowy konkursu.

PRZECZYTAJ: Michał Spisak – dąbrowski kompozytor na obczyźnie

Prawdziwa rywalizacja rozpocznie się 15 września pierwszym etapem przesłuchań konkursowych. Drugi etap potrwa do 19 września. Jurorzy wyłonią 12 najlepszych, którzy wystąpią w trzecim etapie.

– Po raz pierwszy ostatni etap – finałowy – zrealizowany będzie w formie trzech wieczornych koncertów z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego. Finaliści zagrają w sali teatralnej pałacu. Wstęp dla publiczności jest bezpłatny – wystarczy odebrać w kasie PKZ bezpłatną miejscówkę – dodaje Agnieszka Nowok.

Michał Spisak – fot. PKZ
Michał Spisak – fot. PKZ

Nowością w dzień inauguracji będzie również darmowy pokaz filmu „Michał Spisak – listy rozproszone” autorstwa Wioletty Rotter-Kozery, który odbędzie się o 16:30 w Kinie KADR.

Zwieńczeniem 11. Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka będzie koncert laureatów, który połączony będzie z galą rozdania nagród.