We wtorek, 14 września rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej. Na uczestników tego niezwykłego wydarzenia czeka muzyczna rywalizacja instrumentalistów z całego świata, koncerty w gwiazdorskiej obsadzie i liczne wydarzenia towarzyszące.

Trwa 13. Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka – główne wydarzenie międzynarodowego festiwalu, którego patronem jest słynny kompozytor z Dąbrowy Górniczej. W tym roku konkurs przybrał formułę festiwalową dzięki organizatorom – Pałacowi Kultury Zagłębia, miastu Dąbrowa Górnicza, Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach – oraz wszystkim zaprzyjaźnionym instytucjom, które wsparły inicjatywę własnymi działaniami towarzyszącymi.

Uroczyste otwarcie

Wszystko zaczęło się od symbolicznego odsłonięcia muralu z wizerunkiem dąbrowskiego kompozytora na ul. 3 Maja 22, połączonego z koncertem uczestniczek poprzednich odsłon konkursu. Następnie mieszkańcy mogli uczestniczyć w wernisażu pokonkursowej wystawy plakatu, podczas którego wyłoniono zwycięskich grafików-plastyków ze śląskich uczelni wyższych. Ich prace można podziwiać do 15 października w galerii sztuki PKZ.

Zwieńczeniem dnia była oficjalna gala otwarcia połączona ze znakomitym koncertem w wykonaniu Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa pod batutą Marka Wroniszewskiego oraz solistów Vitora Fernandesa i Pawła Cala. Koncert odbył się przed żywą publicznością, a także transmitowany był na żywo w mediach społecznościowych konkursu. Widzowie mieli okazję usłyszeć nie tylko Concerto giocoso Michała Spisaka, ale także koncerty Mozarta, Kurpińskiego, Preludia Taneczne Lutosławskiego oraz Sheherezadę Rimskiego-Korsakowa.

Zmagania konkursowe

Przed nami pięć dni przesłuchań I (15-16 września) i II etapu konkursu (17-19 września). Podczas pierwszego etapu na scenach Pałacu Kultury Zagłębia zaprezentuje się około setka uczestników z 24 krajów, z całego świata. Do drugiego etapu przejdzie 36 uczestników – po 12 z każdej specjalności. Trzeci etap odbędzie się w formie wieczornych koncertów finałowych, a uczestnikom na scenie towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej pod batutą Sławomira Chrzanowskiego.

Wstęp na wszystkie etapy przesłuchań jest bezpłatny dla publiczności. 15, 16 i 17 września o 17:00 mieszkańcy Dąbrowy Górniczej będą mogli poznać uczestników konkursu, dzięki minikoncertom, które odbędą się w kolejności w parku Zielona, Centrum Handlowym Pogoria oraz w parku Hallera (od strony Placu Wolności).

Również 15 września, lecz o 19:00 na głównej pałacowej scenie zagra słynny na całym świecie zespół Carion Quintet, a 23 września o 17:00 odbędzie się Koncert Laureatów, wieńczący całość konkursu. Tego dnia usłyszymy zdobywców pierwszych nagród oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej pod batutą Sławomira Chrzanowskiego.

Wybitny kompozytor z Zagłębia

Michał Spisak był niewątpliwie jednym z najwybitniejszych polskich kompozytorów XX wieku. Choć urodził się w Dąbrowie Górniczej, to jego późniejsze losy związane były z Francją. To właśnie tam kontynuował swoją muzyczną edukację i skomponował większość z kilkudziesięciu utworów symfonicznych, kameralnych i solowych, które cenione były na całym świecie. Odnosił liczne sukcesy na arenie międzynarodowej, zdobywając nagrody w najbardziej prestiżowych konkursach. Zmarł w 1965 roku dręczony chorobą.

Patronem medialnym Międzynarodowego Festiwalu im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej jest Twoje Zagłębie.

CZYTAJ TAKŻE:

Muzyka dla każdego. Zbliża się wielkie święto melomanów