W ten weekend, w sosnowieckiej kolejówce odbędzie się festiwal „Kolej w miniaturze”, która co roku przyciąga miłośników kolei i modelarstwa.

Już po raz czwarty w sosnowieckiej kolejówce będziemy mogli podziwiać prawdziwe małe cudeńka. Festiwal Kolej w miniaturze to wielka, niekończąca się zabawa kolejkami. Podczas festiwalu miłośnicy kolei prezentują swe modelarskie i kolekcjonerskie dokonania, bawią się w kolej, jeżdżą pociągami i co najważniejsze – wciągają w tę zabawę widzów.

Kolej w miniaturze to zabawa dla każdego, niezależnie od poziomu zaangażowania. Od układania klocków, zajęć plastycznych, sklejania prostych modeli, po zdobywania sprawności uruchomienia kolejki, ćwiczenia sterowania lokomotywami i ruchem pociągów na makiecie, aż do samodzielnej jazdy na symulatorze.

– Kolej była i jest najistotniejszym i najciekawszym wynalazkiem technicznym towarzyszącym egzystencji człowieka. Na przestrzeni dziejów powstawała i zmieniała się dostosowując się do jego potrzeb. Zawsze towarzyszyło jej hobby rozpamiętywania jej istnienia, kolekcjonowania jej przedmiotów, odtwarzania, modelowania w miniaturze taboru i infrastruktury kolei, czy też zabawy kolejką na wzór jej funkcjonowania – podkreślają organizatorzy wydarzenia.

Największym wydarzeniem festiwalu jest ogromna makieta z odbywającym się na niej ruchem kolejowym. W tym roku będą dwie – w skali H0 i TT. Wydarzenie jest jedyną tak dużą imprezą kolejowo-modelarską organizowaną na południu Polski.

Podobnie, jak w ubiegłych latach festiwal odbędzie się w sali sportowej Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu, przy ul. Jana Kilińskiego 31, w dniach 16-17 marca. Bilety wstępu na imprezę 5 zł, natomiast dzieci do lat 12 – wstęp darmowy.