Metropolia podpisała umowę z firmą Nextbike, która umożliwi wypożyczenie roweru w jednym mieście, a pozostawienie w drugim. Teraz to miasta zdecydują o rozszerzeniu swoich systemów o taką właśnie funkcję.

Katowice, Sosnowiec, Tychy, Gliwice, Zabrze, Chorzów, Siemianowice Śląskie – w tych miastach metropolii od nadchodzącego sezonu mają zostać uruchomione miejskie wypożyczalnie rowerów. W każdym z tych miast systemy dostarcza firma Nextbike, z którą Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia zawarła umowę, dzięki której miasta otrzymają możliwość rozszerzenia funkcjonalności swoich wypożyczalni. Jeśli wspomniane miasta uporają się ze zmianami do końca marca, to już 1 kwietnia będzie można wypożyczyć rower w jednym mieście, a zwrócić w drugim.

– Do tej pory regulaminy wypożyczalni rowerów miejskich nie pozwalały, aby pojazd wypożyczony ze stacji w jednym mieście, można było zwrócić na stacji w innym, na przykład sąsiednim mieście – tłumaczy Karolina Mucha-Kuś, dyrektor departamentu projektów i inwestycji GZM. – Umowa, którą zawarliśmy z firmą Nextbike, pozwoli relokować pojazdy pomiędzy różnymi miastami. Co ważne, gminy nie poniosą w związku z tym dodatkowych wydatków, ponieważ to metropolia pokryje koszty przemieszczenia każdego roweru między miastami – dodaje.

Jak podkreślają przedstawiciele GZM, możliwość relokacji będzie dotyczyć wyłącznie rowerów standardowych. To znaczy, że rowery typu tandem, dziecięcy, familijny albo cargo dalej będzie można wypożyczać i oddawać wyłącznie w obrębie jednej gminy. Wynika to z faktu, że oferta dotycząca typów rowerów w poszczególnych wypożyczalniach nie jest jednolita.

Metropolia, poprzez współpracę z firmą Nextbike, umożliwia gminom wprowadzenie możliwości relokowania rowerów, ale to miasta zdecydują o rozszerzeniu swoich systemów o tę funkcjonalność. Chodzi o zmianę zapisów w umowach i regulaminach poszczególnych wypożyczalni w taki sposób, aby relokowanie było formalnie możliwe.

– Przy tej okazji niejako ujednolicony zostanie także czas trwania sezonu rowerowego, który w miastach metropolii, gdzie zintegrowane zostaną wypożyczalnie rowerów miejskich, będzie trwał tak samo długo – mówi Marcin Dworak, metropolitalny oficer rowerowy.

Przypomnijmy, że jeszcze w tym roku metropolia planuje zakupić i przekazać 230 rowerów elektrycznych, które trafią do urzędników, policjantów i strażników miejskich na obszarze GZM.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Wiosną 2020 roku w Sosnowcu powstanie 13 nowych wypożyczalni rowerów miejskich