W marcu odbędzie się czwarta edycja wystawy „Kolej w miniaturze”, która co roku przyciąga miłośników kolei i modelarstwa.

Festiwal „Kolej w Miniaturze” jest okazją do prezentacji wielkiego interaktywnego pokazu makiet i modeli kolejowych, łączącego w sobie naukę i zabawę, adresowaną zarówno do dużych, jak i małych miłośników kolei. Festiwal służy zaprezentowaniu wiedzy, zbiorów i osiągnięć w tej dziedzinie.

Nie inaczej będzie w tym roku. – Na Festiwalu Miłośnicy Kolei prezentują swe modelarskie i kolekcjonerskie dokonania, bawią się w kolej, jeżdżą pociągami i co jest najważniejsze – wciągają w tę zabawę widzów, przybyłych na festiwal gości – zapowiadają organizatorzy wydarzenia.

Kolej była i jest najistotniejszym i najciekawszym wynalazkiem technicznym towarzyszącym egzystencji człowieka. Na przestrzeni dziejów powstawała i zmieniała się dostosowując się do jego potrzeb. Zawsze towarzyszyło jej hobby rozpamiętywania jej istnienia, kolekcjonowania jej przedmiotów, odtwarzania, modelowania w miniaturze taboru i infrastruktury kolei, czy też zabawy kolejką na wzór jej funkcjonowania.

W mnogości przygotowanych atrakcji goście na każdym polu zainteresowania koleją, na każdym poziomie znajomości i zaangażowania, a przede wszystkim w każdym wieku, w tym najmłodsi mogą znaleźć coś dla siebie – od układania klocków na podłodze, zajęć plastycznych, sklejania prostych modeli, zdobywania sprawności uruchomienia kolejki, ćwiczenia sterowania lokomotywami i ruchem pociągów na makiecie do kontemplacji i dyskusji nad perfekcją odtworzenia taboru, linii i infrastruktury kolejowej, naśladownictwa w miniaturze prawdziwego ruchu kolejowego, jak i samodzielnego poprowadzenia na symulatorze ogromnej, prawdziwej lokomotywy.

Wydarzenie jest jedyną tak dużą imprezą kolejowo-modelarską organizowaną na południu Polski. Podobnie, jak w ubiegłych latach festiwal odbędzie się w sali sportowej Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu, przy ul. Jana Kilińskiego 31, w dniach 16-17 marca.

Bilety wstępu na imprezę 5 zł, natomiast dzieci do lat 12 – wstęp darmowy.