Rząd przedłużył o kolejne dwa tygodnie obowiązujące obostrzenia. Po 17 stycznia będą one takie same jak dotychczas, z jednym wyjątkiem.

Zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami, obostrzenia, które obowiązują od 28 grudnia 2020 roku do 17 stycznia 2021 roku, zostaną przedłużone. Jak tłumaczą rządzący jest to efekt trudnej sytuacji w Europie dotyczącej COVID-19 oraz wciąż wysokiej liczby osób w szpitalach i pod respiratorami w Polsce.

– Decyzje w sprawie przedłużenia obowiązujących obostrzeń podejmujemy wspólnie z naszymi specjalistami z zakresu zdrowia publicznego, profesorami, wirusologami, epidemiologami. Musimy podejmować odpowiedzialne decyzje, uwzględniając realia epidemiczne. Wysoka liczba osób w szpitalach i pod respiratorami w Polsce powoduje, że konieczne jest przedłużenie obowiązujących obostrzeń związanych z pandemią – podano podczas konferencji prasowej.

Dotychczasowe zasady bezpieczeństwa dotyczące zamknięcia lub ograniczenia np. niektórych branż gospodarki będą obowiązywały także po 17 stycznia – do 31 stycznia. – O tym, co będzie dalej, zadecydujemy my sami. To od nas zależy, czy przedłużenie etapu odpowiedzialności umożliwi ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa i pozwoli na znoszenie ograniczeń – podkreślił minister zdrowia Adam Niedzielski.

Najważniejsze obostrzenia

Obostrzenia po 17 stycznia będą takie same jak dotychczas, do najważniejszych z nich należą m.in.: co najmniej 1,5-metrowej odległości między pieszymi, konieczność zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych, ograniczona działalność galerii handlowych (otwarte pozostają np. apteki czy sklepy z artykułami spożywczymi), obowiązuje zakaz działalności stacjonarnej restauracji (możliwy jest jedynie dowóz oraz podawanie żywności na wynos), a także ograniczone jest prowadzenie działalności hotelarskiej.

Ponadto, nieczynne są stoki narciarskie, zawieszona jest działalność placówek kultury, w tym m.in. teatrów, kin czy muzeów, obowiązuje zakaz działalności klubów nocnych, dyskotek i innych miejsc udostępnionych do tańczenia, zawieszona jest działalność basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness, środkami transportu zbiorowego może podróżować ograniczona liczba osób, w kościołach obowiązuje limit osób, obowiązuje zakaz organizacji wesel, komunii, konsolacji i innych uroczystości oraz przyjęć okolicznościowych oraz obowiązują ograniczenia związane z przekraczaniem granicy i ruchem międzynarodowym.

Powrót do szkół

Zmianie uległa jedna rzecz. Od 18 stycznia przywrócone zostanie nauczanie stacjonarne w klasach I-III. – Od 18 stycznia zdecydowaliśmy się o utrzymaniu wszystkich dodatkowych obostrzeń oprócz uruchomienia nauczania stacjonarnego w klasach I-III w szkołach podstawowych – powiedział Adam Niedzielski.