Minister zdrowia, Adam Niedzielski poinformował na poniedziałkowej konferencji o decyzjach w sprawie powrotu uczniów do szkół. Część obostrzeń zostaje utrzymana.

Na konferencji prasowej szef Ministerstwa Zdrowia poinformował o utrzymaniu obostrzeń wprowadzonych w związku z pandemią COVID-19. Restrykcje będą obowiązywać do 31 stycznia. – Od 18 stycznia zdecydowaliśmy się o utrzymaniu wszystkich dodatkowych obostrzeń oprócz uruchomienia nauczania stacjonarnego w klasach I-III w szkołach podstawowych – powiedział Adam Niedzielski.

Minister zdrowia podkreślił także, że w Europie widać narastającą III falę pandemii. Wskazał, że sytuacja pogorszyła się w Czechach i na Słowacji, a także zaznaczył, że państwa ościenne wydłużyły termin trwania wprowadzonych obostrzeń. Natomiast, jego zdaniem, sytuacja w Polsce jest stabilna.

– Nie mamy żadnego skoku zachorowań. Nie mamy dynamicznego wzrostu czy zgonów, czy obłożenia szpitalnego. Poziom zajętości respiratorów i łóżek nadal waha się poniżej 50 proc. – podkreślił minister zdrowia.

Z kolei szef resortu edukacji, Przemysław Czarnek tłumacząc, dlaczego zdecydowano się na powrót najmłodszych uczniów do szkół podkreślił, że nauczanie zdalne w najmłodszych grupach wiekowych jest najmniej efektywne i najbardziej uciążliwe dla uczniów, nauczycieli i dla rodziców.

– W związku z tym nauczanie w klasach I-III rzeczywiście może przynieść zdecydowanie więcej efektów wówczas, kiedy będzie się odbywało w trybie stacjonarnym – powiedział minister Czarnek. – Wypracowaliśmy wytyczne Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego dla klas I-III szkół podstawowych. To są oczywiście zalecenia do zrealizowania wszędzie tam, gdzie jest to możliwe – dodał.

Testy dla nauczycieli

W związku z powrotem uczniów klas I-III do nauczania stacjonarnego w całym kraju prowadzone będą testy dla nauczycieli w kierunku zakażenia SARS-CoV-2. – Ci, którzy ewentualnie wykryją u siebie koronawirusa, nie wrócą do szkoły i w ten sposób bezpieczeństwo zdrowotne na terenie szkoły wśród uczniów, ale w szczególności wśród nauczycieli, będzie na bardzo wysokim poziomie – zaznaczył Czarnek.

Ponadto, aby nauka w szkołach była bezpieczna przygotowano zalecenia i wytyczne przygotowane dla dyrektorów szkół. – Klasy powinny być oddzielone od siebie, najlepiej uczyć się na różnych piętrach – jeśli to jest możliwe – bądź w różnych częściach szkoły tak, żeby nie było kontaktu między uczniami z poszczególnych klas oraz z nauczycielami. W miarę możliwości chcemy, ażeby klasy były uczone przez stałych nauczycieli i tam, gdzie to będzie możliwe, żeby nauczyciele nie uczyli różnych klas – wylicza szef resortu edukacji.

Zasady bezpieczeństwa

Według ministra rady pedagogiczne i dyrektorzy mają w miarę możności tak przygotować plany, aby lekcje zaczynały się o różnych porach, co pozwoliłoby uniknąć kontaktu uczniów wchodzących do szkoły i wychodzących z niej.

Uczniów będą mogli odprowadzać do szkoły tylko zdrowi rodzice, bez żadnych objawów zakażenia, do szkoły będą mogli także chodzić wyłącznie uczniowie bez jakichkolwiek objawów chorób dróg oddechowych. Do szkoły nie będą mogli chodzić uczniowie, których domownicy znajdują się w izolacji bądź w izolacji domowej, bo to by świadczyło o kontakcie z koronawirusem.

MEN ma codziennie otrzymywać informacje od dyrektorów o liczbie nauczycieli, którzy ewentualnie udają się na zwolnienia lekarskie czy są w izolacji, zachorowali, i o liczbie szkół pracujących w systemie stacjonarnym. Czarnek podkreślił, że cały czas pozostają w mocy przepisy, które w razie konieczności pozwalają na zamykanie szkół.

– Co do uczniów klas starszych, oczywiście najszybciej jak to tylko będzie możliwe, będziemy dążyć do tego, żeby wracali uczniowie klas ósmych i maturzyści, ale to w sytuacji, kiedy rozwój pandemii będzie na to pozwalał – podkreślił minister. – Obowiązujące przepisy pozwalają na konsultacje indywidualne na terenie szkoły w grupach do pięciu osób – dodał.

Podczas konferencji przypomniano, że wśród obowiązujących do końca stycznia obostrzeń są te dotyczące zakazu zgromadzeń powyżej pięciu osób, obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej, zachowania dystansu 1,5 m i dystansu 100 m w przypadku zgromadzeń. (PAP)