14 listopada obchodzony jest Dzień Czystego Powietrza. Z tej okazji w wielu polskich miastach przez cały tydzień odbywały się happeningi. Również w Sosnowcu odbyła się akcja podnosząca świadomość społeczną dotyczącą zanieczyszczenia powietrza.

W czwartek, 14 listopada na Placu Stulecia w Sosnowcu odbył się ogólnopolski Dzień Czystego Powietrza. Mimo, że od poprzednich obchodów Dnia Czystego Powietrza świadomość społeczna dotycząca zanieczyszczenia powietrza znacznie wzrosła, wciąż pozostaje ono jednym z największych nierozwiązanych problemów środowiskowych w Polsce.

– Świadomość ludzi jest większa, niestety ciągle tego nie widać na urządzeniach pomiarowych. Jakość powietrza w całym Zagłębiu jest na tym samym poziomie i jest tak samo zła. Ważne są jednak działania prowadzone zarówno na szczeblu lokalnym, jak i centralnym. Wszystkie te programy mają na celu poprawę jakości powietrza – mówi Rafał Psik z Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego.

W ramach wydarzenia odbył się happening przygotowany wspólnie z uczniami Szkoły Podstawowej nr 19, podczas którego rozdawali oni ulotki na temat smogu, jego działania na nasze zdrowie, wymiany ogrzewania czy tego, jak reagować, gdy ktoś z naszych sąsiadów pali zabronionym paliwem. Ponadto, przygotowano specjalną maseczkę antysmogową, która zawisła na pomniku Jana Kiepury.

– Warto podkreślić, że nie wolno palić śmieciami, mułem, flotem oraz mokrym drewnem. Każdy taki przypadek podejrzanego dymu zgłaszamy do Straży Miejskiej, która ma uprawnienia, aby wejść na teren posesji i sprawdzić nasze podejrzenia – tłumaczy Rafał Psik. – Za tego typu wykroczenie grozi mandat w kwocie do 500 złotych – dodaje.

Uświadamianie mieszkańców Zagłębia jest niezwykle ważne, bo jak wynika z raportu WHO, wśród najbardziej zanieczyszczonych miast Europy znalazły się 33 miasta Polski. Sosnowiec zajął w nim wysokie, 35 miejsce, a na 43 miejscu znalazła się Dąbrowa Górnicza.