14 listopada obchodzony jest Dzień Czystego Powietrza. Z tej okazji w wielu polskich miastach przez cały tydzień odbywały się happeningi. Również w Sosnowcu odbyła się akcja podnosząca świadomość społeczną dotyczącą zanieczyszczenia powietrza.

W czwartek, 14 listopada na Placu Stulecia w Sosnowcu odbył się ogólnopolski Dzień Czystego Powietrza. Mimo, że od poprzednich obchodów Dnia Czystego Powietrza świadomość społeczna dotycząca zanieczyszczenia powietrza znacznie wzrosła, wciąż pozostaje ono jednym z największych nierozwiązanych problemów środowiskowych w Polsce.

– Świadomość ludzi jest większa, niestety ciągle tego nie widać na urządzeniach pomiarowych. Jakość powietrza w całym Zagłębiu jest na tym samym poziomie i jest tak samo zła. Ważne są jednak działania prowadzone zarówno na szczeblu lokalnym, jak i centralnym. Wszystkie te programy mają na celu poprawę jakości powietrza – mówi Rafał Psik z Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego.

W ramach wydarzenia odbył się happening przygotowany wspólnie z uczniami Szkoły Podstawowej nr 19, podczas którego rozdawali oni ulotki na temat smogu, jego działania na nasze zdrowie, wymiany ogrzewania czy tego, jak reagować, gdy ktoś z naszych sąsiadów pali zabronionym paliwem. Ponadto, przygotowano specjalną maseczkę antysmogową, która zawisła na pomniku Jana Kiepury.

– Warto podkreślić, że nie wolno palić śmieciami, mułem, flotem oraz mokrym drewnem. Każdy taki przypadek podejrzanego dymu zgłaszamy do Straży Miejskiej, która ma uprawnienia, aby wejść na teren posesji i sprawdzić nasze podejrzenia – tłumaczy Rafał Psik. – Za tego typu wykroczenie grozi mandat w kwocie do 500 złotych – dodaje.

Uświadamianie mieszkańców Zagłębia jest niezwykle ważne, bo jak wynika z raportu WHO, wśród najbardziej zanieczyszczonych miast Europy znalazły się 33 miasta Polski. Sosnowiec zajął w nim wysokie, 35 miejsce, a na 43 miejscu znalazła się Dąbrowa Górnicza.

Skomentuj przez Facebook

9 KOMENTARZE

 1. Wszystkie kamienice przy Patelni są brudne!
  Ta z rzeźnią to już szczyty – ostatnią kondygnacje zamieszkują srajace wszędzie gołębie! Otwarty strych gołębi to celowe działanie oszpecające okolice? Jakiegoś SANEPIDu nie można nasłać?

 2. Tak doczekamy, jeżeli władza zamiast stawiać monumentalne stadiony dofinansuje biedną społeczność zagłębiowską i umożliwi zainstalowanie czystych źródeł energii.

 3. Miliony diesli z wyciętymi filtrami, a w energetyce „węgiel” z Australii, RPA, USA mieszany z odpadami, bo z naszych kopalń był nie dobry…
  Możecie sobie budować świadomość: powodzenia!

  • Te diesle to raczej mniejszość zanieczyszczeń, tak wynika z danych chociaż lepiej żeby dpf miały, natomiast główne źródło piece aby wymienić wielu osób nie stać a miasto zamiast wspomagać pompuje pieniądze w fobie wodza. Widok dość nieracjonalny.

 4. Nie rozumiem.
  Wykończony przemysł, na 10 kominów pozostał 1. Tysiące ludzi z kurnych chat przeniesione do blokowisk z ogrzewaniem centralnym. Lepsze kotły, piece i filtry niż 20 lat temu a jest gorzej. Gdzie popełniliśmy błod? Co jest przyczyną gorszej jakości powietrza? Czy to aby wina mieszkańców opalających swe domy węglem czy firm które im ten „gówniany” węgiel sprzedają? A może faktycznie trzeba przyjrzeć się tysiącom samochodów, które pojawiły się w tym okresie? Gdzie tkwi problem?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here