Kilkudziesięciu uczniów z regionu wzięło udział w drugiej edycji konkursu „Dzieje Księstwa Siewierskiego”, który odbył się w Siewierzu. – Byliśmy zachwyceni wiedzą uczniów – mówią organizatorzy.

Siewierz – to tutaj od 1312 do 1815 roku mieściła się stolica Księstwa Siewierskiego. Księstwa, które charakteryzował wyjątkowy ustrój i własne prawo, stanowiące dziś dziedzictwo naszych przodków. O historii tego terenu przypominają liczne zabytki, na czele z zamkiem siewierskim, ale także społecznicy i pasjonaci historii regionu.

Dzięki inicjatywie Stowarzyszenia Księstwo Siewierskie, pod koniec maja zorganizowano konkurs historyczny „Dzieje Księstwa Siewierskiego”. Wzięło w nim udział kilkudziesięciu uczniów ze szkół naszego regionu.

– Uczestników konkursu, podobnie jak w poprzednim roku, podzieliliśmy na trzy kategorie wiekowe. Dzięki wsparciu lokalnych przedsiębiorców udało się nam ufundować naprawdę fajne nagrody w postaci wycieczek zagranicznych, tabletów i kursów językowych. Pula nagród przekroczyła ponad 10 tys. zł. Cieszymy się, iż już teraz możemy jako Stowarzyszenie Księstwo Siewierskie odnotować kolejny sukces, a w najbliższym czasie planujemy kolejne akcje na rzecz promocji tego jakże wdzięcznego temat – mówi Krystian Żelazny, jeden z organizatorów konkursu i autor książki „Księstwo Siewierskie – prawo i ustrój a zakres suwerenności względem Korony Królestwa Polskiego”.

Konkurs stał na naprawdę wysokim poziomie. Byliśmy zachwyceni wiedzą uczniów, przede wszystkim w najstarszej grupie wiekowej. Niezwykle emocjonującym był pojedynek o drugie miejsce, który rozstrzygnął się dopiero w piątej kolejce ustnej dogrywki! – mówi Krystian Żelazny, organizator i przewodniczący jury konkursu.

– Jestem bardzo zadowolona z poziomu części artystycznej. Dzieciaczki przesłały nam naprawdę ładne prace, z których nagrodziliśmy aż jedenaście z nich. W dniach 1 – 4 czerwca można je było oglądać podczas wystawy na zamku w Siewierzu – podsumowała Renata Cesak, sekretarz Stowarzyszenia Księstwo Siewierskie.

W kategorii uczniów klas I-III pierwsze miejsce zajął Juliusz Gajek (SP Żarki), na drugim uplasowała się Natalia Peterek (SP Nr 2 w Siewierzu), natomiast trzecie miejsce zajęli ex aequo Emilka Nowak (Ośrodek Kultury w Będzinie), Emilia Wtylnik (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wojkowicach Kościelnych) i Maja Pasterak (Gminny Ośrodek Kultury Gminy Psary).

Z kolei wśród uczniów klas IV-VI najlepsi okazali się: Kacper Brzeziński (Siewierz – Sulików), tuż za nim Paulina Bijak (Mierzęcice) i Cyprian Gajek (Żarki).

W kategorii uczniów klas VII i starsi wygrał Mikołaj Broncel (Żelisłąwice), drugie miejsce zajęła Marta Góra (Dziewki), a trzecie Tymoteusz Mrzywka (Siewierz – Sulików).

Patronat nad wydarzeniem objął Tygodnik Twoje Zagłębie

POLECAMY TAKŻE: 

Księstwo Siewierskie pod panowaniem Piastów i biskupów krakowskich [HISTORIA]