Dyskusja o metropolii. Posłowi Robertowi Warwasowi z Prawa i Sprawiedliwości przeszkadza słowo „Silesia” w procedowanej ustawie o związku metropolitalnym. Napisał w tej sprawie do ministra.

Poseł PiS z Zagłębia pod koniec stycznia skierował interpelację do ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Błaszczaka. Robert Warwas zaapelował do ministra, by w trakcie prac nad ustawą metropolitalną rozstrzygnąć kwestie nazewnictwa tworzonych związków metropolitalnych.

W interpelacji poseł Warwas przypomniał, że już w na początku 2016 roku Rada Miejska w Dąbrowie Górniczej podjęła uchwałę w sprawie wystosowania apelu o nadanie projektowanemu związkowi metropolitalnemu nazwy Metropolia Śląsko-Zagłębiowska. Jego zdaniem nazwa ta realnie odnosi się do tworzących przyszłą metropolię miast Górnego Śląska, Zagłębia Dąbrowskiego i Zagłębia Krakowskiego (Jaworzno – wyj. red.).

PRZECZYTAJ: Gdzie stolica metropolii?

Robert Warwas zwrócił też uwagę na fakt, że w przestrzeni publicznej funkcjonuje już nazwa Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia Silesia, która jego zdaniem „stanowi semantyczne oszustwo w stosunku do stanu faktycznego”.

– Jako poseł z Zagłębia Dąbrowskiego muszę stanowczo zareagować na taką sytuację – podkreśla Robert Warwas.

Błąd popełniono już w 1999 roku

Zdaniem posła Prawa i Sprawiedliwości podobny błąd popełniono już w 1999 roku podczas reformy administracyjnej.

– Dla województwa, w skład którego wchodzą rdzenne tereny Małopolski, czyli Zagłębia Dąbrowskiego, Jaworzna oraz Podbeskidzia i obecnych powiatów dawnego województwa częstochowskiego, trafniejszą oraz bardziej adekwatną nazwą dla tego regionu byłoby województwo śląsko-małopolskie – uważa Warwas.

Robert Warwas zaapelował, by w drodze rozporządzenia do ustawy ustanowić nazwę Metropolia Śląsko-Zagłębiowska, a także odrzucić w projekcie wszelkie formy dodatków w postaci „Silesia”, jako niezgodne ze stanem faktycznym.

– Uważam, że przy ustalaniu nazwy związku metropolitalnego nie można dopuścić do kolejnego oszustwa, poprzez brak zgodności nazwy ze stanem rzeczywistym – czytamy w interpelacji.

Sosnowiec siedzibą metropolii?

Przypomnijmy, że jakiś czas temu podobny problem zgłaszał prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński. Włodarz stolicy Zagłębia Dąbrowskiego zaproponował także, aby siedziba przyszłej metropolii znajdowała się właśnie w Sosnowcu.

– Metropolia ma nas łączyć, dlatego wydaje mi się, że powołanie instytucji metropolitalnych w różnych miastach jest dobrym rozwiązaniem. W Katowicach swoje siedziby mają Urząd Marszałkowski i Urząd Wojewódzki, dlatego zaproponowałem, żeby siedzibę metropolii usytuować w Sosnowcu. To udowodni, że miasta Zagłębia, wbrew stereotypowi, są ważną częścią województwa oraz pokaże naszą dobrą współpracę na linii Śląsk-Zagłębie – wyjaśniał Arkadiusz Chęciński.

Sejm rozpoczął prace nad ustawą

10 stycznia Sejm rozpoczął prace nad rządowym projektem ustawy o związku metropolitalnym dla województwa śląskiego. W pierwszym czytaniu ideę projektu poparły wszystkie największe kluby parlamentarne.

Teraz projekt trafi do sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych oraz samorządu terytorialnego i polityki regionalnej. Opozycja już zapowiedziała zgłoszenie poprawek.

Jak Waszym zdaniem powinna nazywać się przyszła metropolia? Zachęcamy do dyskusji.