Dylan Teuns z BMC Racing został zwycięzcą 74. Tour de Pologne. Drugie miejsce w klasyfikacji generalnej zajął Rafał Majka. Ostatni etap w Bukowinie Tatrzańskiej wygrał Wout Poels.

Przed startem siódmego etapu drugi w klasyfikacji generalnej Rafał Majka tracił sześć sekund do lidera – Dylana Teunsa. Polak walczył do samego końca, ale zabrakło mu dwóch sekund.

– Zrobiłem wszystko co mogłem, czasami to nie przynosi zwycięstwa. Ale naprawdę próbowałem na ostatnim podjeździe. Rywale byli bardzo blisko, to nie jest łatwe, to jak loteria. Próbowałem kilka razy, a na koniec zabrakło dwóch sekund. Ale jestem szczęśliwy, zespół bardzo mi pomógł dzisiaj. Pracował dla mnie mistrz świata, wszyscy wykonali świetną robotę– powiedział Rafał Majka.

Ostatni etap tegorocznej edycji Tour de Pologne nie był długi (132 kilometry), ale za to bardzo wymagający. Kolarze dwukrotnie pokonywali pętle wokół Bukowiny Tatrzańskiej i aż sześć premii górskich pierwszej kategorii – w Łapszance (10. i 76. km), Sierockiem (42. i 108. km) oraz na słynnej Ścianie Bukovina w Gliczarowie Górnym (53. i 120. km).

O wygraną do ostatnich metrów walczyła niemal cała czołowa dziesiątka klasyfikacji generalnej. Najszybszy na finiszu okazał się Wout Poels z grupy Sky, drugi był Adam Yates (Orica), a trzeci – Rafał Majka. Polak nie odrobił jednak strat i cały wyścig zakończył na drugim miejscu. Dylan Teuns wyprzedził naszego kolarza zaledwie o… dwie sekundy. Na najniższym stopniu podium znalazł się Wout Poels.

– To był naprawdę ciężki dzień, tempo było szybkie od samego startu. Musieliśmy czekać aż do finiszu, a ten był bardzo ciężki. Wiedziałem, że muszę być blisko faworytów. W pewnym momencie zostałem trochę w tyle, ale na szczęście był obok mnie Tejay Van Garderen, który mi pomógł. To niesamowite uczucie wygrać Tour de Pologne, wspaniały tydzień dla mnie i wielki sukces – powiedział zwycięzca Dylan Teuns.

W klasyfikacji generalnej wyścigu w czołowej dwudziestce znalazło się jeszcze dwóch Polaków – 16. miejsce zajął Tomasz Marczyński, zaś 19. był Marek Rutkiewicz.

Tygodnik Twoje Zagłębie był jednym z regionalnych patronów medialnych 74. Tour de Pologne.

Etapy 74. Tour de Pologne:

1. etap (29 lipca 2017): Kraków – Kraków (137 km)
2. etap (30 lipca 2017): Tarnowskie Góry – Katowice (142 km)
3. etap (31 lipca 2017): Jaworzno – Szczyrk (161 km)
4 etap (1 sierpnia 2017): Zawiercie – Zabrze (238 km)
5. etap (2 sierpnia 2017): Olimp Nagawczyna – Rzeszów (130 km)
6. etap (3 sierpnia 2017): Wieliczka – Zakopane (189 km)
7. etap (4 sierpnia 2017): Bukowina Tatrzańska – Bukowina Tatrzańska (132 km)