Po sprinterskim finiszu Davide Ballerini z grupy Deceuninck-Quick Step wygrał piąty etap 77. Tour de Pologne z metą w Krakowie. Zwycięzcą całego wyścigu został jego kolegia z ekipy – Belg Remco Evenpoel. Tuż za podium znalazł się Rafał Majka.

Piąty, ostatni etap tegorocznego Tour de Pologne prowadził z Zakopanego do Krakowa i liczył 188 kilometrów. Na kolarzy czekały trzy górskie premie w Zębie, na podjeździe pod Krowiarki i na Górze Makowskiej oraz jedna premia lotna w Czarnym Dunajcu.

Na krakowskich Błoniach, w pobliżu stadionu Cracovii, najszybszy na finiszu okazał się Davide Ballerini z grupy Deceuninck-Quick Step. Włoch o niecałą długość roweru wyprzedził Niemca Pascala Ackermanna (Bora-Hansgrohe). Trzeci był Alberto Dainese (Team Sunweb). Najlepszy z Polaków – Szymon Sajnok – był dziewiąty.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez TourdePologne (@tourdepologne)

Końcowy triumf Remco Evenepoela

Triumf w całym wyścigu przypieczętował 20-letni Remco Evenepoel. To jego pierwsze zwycięstwo w karierze w wieloetapowym zwycięstwie rangi World Tour. – Największe zwycięstwo odniósł Fabio Jakobsen, który walczył o życie, a dziś jego stan cały czas się poprawia i jest coraz lepiej. Kiedy dotarły do nas informacje, że został wybudzony ze śpiączki, nasz zespół dostał nowe siły i wielką motywację. Wygraliśmy etap wczoraj, wygraliśmy dzisiaj i triumfowaliśmy w klasyfikacji generalnej. Dominowaliśmy w tym wyścigu, a Fabio dodał nam sił pokazując jak walczyć – skomentował Remco Evenepoel.

Belgijski kolarz uzyskał minutę i 52 sekundy przewagi nad Jakobem Fuglsangiem (Astana), a trzecie miejsce zajął Simon Yates (Mitchelton-Scott). Tuż za podium wyścig zakończył Rafał Majka, który tym samym wygrał premię LOTOS dla Najlepszego Polaka.

Najlepszym Góralem PZU został Patryk Stosz (Reprezentacja Polski), Najlepszym Sprinterem LOTOS Luka Mezgec (Mitchelton-Scott), a Najaktywniejszym Zawodnikiem LOTTO Maciej Paterski (Reprezentacja Polski). Klasyfikację drużynową ENERGA wygrała ekipa Mitchelton-Scott.

Czwarty etap 77. Tour de Pologne 2020 - fot. Szymon Gruchalski
Czwarty etap 77. Tour de Pologne 2020 – fot. Szymon Gruchalski

Wyścig w dobie pandemii

77. Tour de Pologne był pierwszym etapowym wyścigiem UCI World Tour po przerwie związanej z pandemią koronawirusa. Wyścig został skrócony z pierwotnie planowanych siedmiu do pięciu etapów. Wszystko z zachowaniem szczególnych zasad bezpieczeństwa – bez udziału publiczności na startach i metach oraz bez miasteczka sponsorskiego i kolumny reklamowej.

Etapy 77. Tour de Pologne (5-9 sierpnia):

Etap I: Chorzów – Katowice (195,8 km)
Etap II: Opole – Zabrze (151,5 km)
Etap III: Wadowice – Bielsko-Biała (203,1 km)
Etap IV: Bukovina Resort – Bukowina Tatrzańska (152,9 km)
Etap V: Zakopane – Kraków (188 km)