Zwycięzca ubiegłorocznego Giro d’Italia Richard Carapaz (Team Ineos) wygrał trzeci etap Tour de Pologne z Wadowic do Bielska-Białej i został nowym liderem wyścigu. Niestety, na trasie doszło do kolejnego groźnego wypadku.

W piątek kolarze pokonali najdłuższy etap 77. Tour de Pologne. Zawodnicy przejechali 203 km z Wadowic (dla uczczenia setnej rocznicy urodzin papieża Jana Pawła II) do Bielska-Białej. Temperatura wynosiła powyżej 30 stopni. Na trasie było siedem górskich premii – w Wielkiej Puszczy (trzy razy), na Kocierzy i Przegibku (po dwa razy).

Najlepszy okazał się Ekwadorczyk Richard Carapaz z Team Ineos. Drugi był Włoch Diego Ulissi (UAE-Team Emirates), a trzeci linię mety przejechał Francuz Rudy Molard (Groupama-FDJ). Najlepszy z Polaków – Rafał Majka – był dziesiąty.

Trzeci etap 77. Tour de Pologne 2020 – fot. Szymon Gruchalski
Trzeci etap 77. Tour de Pologne 2020 – fot. Szymon Gruchalski

Jestem bardzo zadowolony, że znowu możemy się ścigać po tak długiej przerwie. Cieszę się również ze zwycięstwa, zwłaszcza, że etap nie był łatwy. Zdawaliśmy sobie sprawę ze skali trudności, dlatego na początku oszczędzaliśmy siły. Po wszystkich premiach włączyliśmy się do pracy i koledzy przygotowali grunt pod moje zwycięstwo. Czwarty etap będzie bardzo ważny pod kątem klasyfikacji generalnej. Łatwiej nam będzie bronić koszulki i kontrolować wyścig niż za wszelką cenę szukać okazji do ataku – powiedział po wyścigu Richard Carapaz.

Groźny wypadek

Niestety, na trasie trzeciego etapu doszło do groźnego wypadku. Mickael Delage (Groupama-FDJ) upadł podczas zjazdu z Wielkiej Puszczy i został przetransportowany śmigłowcem do szpitala w Bielsku-Białej. Jego ekipa Groupama-FDJ poinformowała, że jest przytomny.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez TourdePologne (@tourdepologne)

Fabio Jakobsen wybudzony ze śpiączki

W trakcie etapu napłynęły dobre wiadomości ze szpitala w Sosnowcu. Po blisko dwóch dobach został wybudzony ze śpiączki farmakologicznej Fabio Jakobsen, ofiara koszmarnego wypadku na finiszu w Katowicach. Stan zdrowia Holendra lekarze oceniają jako dobry.

– Pacjent jest przytomny, spełnia polecenia, jest odłączony od respiratora. Ciśnienie jest prawidłowe – przekazał Paweł Gruenpeter, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Barbary w Sosnowcu. Ocenił też, że kolarz będzie mógł wyjść ze szpitala nie wcześniej niż za dwa tygodnie.

Jego zdaniem Jakobsena czeka długa rehabilitacja, ale jeśli przeżył taki wypadek, to do sportu wróci na pewno.

Trzeci etap 77. Tour de Pologne 2020 – fot. Szymon Gruchalski
Trzeci etap 77. Tour de Pologne 2020 – fot. Szymon Gruchalski

Nowy lider wyścigu

Dzięki dzisiejszej wygranej Richard Carapaz został też nowym liderem klasyfikacji generalnej. Triumfator ubiegłorocznego Giro d’Italia o cztery sekundy wyprzedza Diego Ulissiego i Kamila Małeckiego. Rafał Majka awansował na ósmą lokatę i do lidera traci dziesięć sekund.

Najlepszym Góralem PZU po trzech etapach jest Kamil Gradek, Najlepszym Sprinterem LOTOS Luka Mezgec (Mitchelton-Scott), a Najaktywniejszym Zawodnikiem LOTTO pozostaje Maciej Paterski (Reprezentacja Polski). Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem premii LOTOS jest Kamil Małecki, a najlepszą drużyną ENERGA Bora-Hansgrohe.

Trzeci etap 77. Tour de Pologne 2020 – fot. Szymon Gruchalski
Trzeci etap 77. Tour de Pologne 2020 – fot. Szymon Gruchalski

Co następnego dnia?

W sobotę być może decydujący etap – 153 km wokół Bukowiny Tatrzańskiej z sześcioma premiami górskimi pierwszej kategorii. Ten etap może być decydujący w walce o zwycięstwo w klasyfikacji.

Wyścig w dobie pandemii

77. Tour de Pologne jest pierwszym etapowym wyścigiem UCI World Tour po przerwie związanej z pandemią koronawirusa. Wyścig został skrócony z pierwotnie planowanych siedmiu do pięciu etapów. Wszystko z zachowaniem szczególnych zasad bezpieczeństwa – bez udziału publiczności na startach i metach oraz bez miasteczka sponsorskiego i kolumny reklamowej.

Etapy 77. Tour de Pologne (5-9 sierpnia):

Etap I: Chorzów – Katowice (195,8 km)
Etap II: Opole – Zabrze (151,5 km)
Etap III: Wadowice – Bielsko-Biała (203,1 km)
Etap IV: Bukovina Resort – Bukowina Tatrzańska (152,9 km)
Etap V: Zakopane – Kraków (188 km)