Dobre wieści dla kierowców. Wkrótce ruszy gruntowna przebudowa ul. Martyniaków w Jaworznie. Utrudnienia potrwają ponad rok.

Ulica Martyniaków, która każdego dnia służy wielu jaworznickim kierowcom, nareszcie doczeka się gruntownej przebudowy. Prace rozpoczną się na przełomie lutego i marca. Kierowcy muszą się liczyć ze znacznymi utrudnieniami w ruchu samochodowym.

– W związku z inwestycją czekają nas spore utrudnienia w ruchu, jednak gdy prace się zakończą, kierowcy zyskają przede wszystkim podwójny skręt w lewo na obwodnicę Dąbrowy Narodowej – do skrętu w lewo z Martyniaków przeznaczone zostaną dwa pasy, co znacznie przyspieszy ruch na tym skrzyżowaniu – wyjaśnia Andrzej Kramarz z Wydziału Inwestycji Miejskich. – Prace planuje się prowadzić etapowo – zamkniecie lewego, następnie prawego pasa ruchu, z utrzymaniem ruchu jednokierunkowego na ul. Martyniaków od ul. Wojska Polskiego – dodaje.

Rusza przebudowa ul. Martyniaków w Jaworznie – fot. UM Jaworzno

Gruntowna przebudowa ulicy

W ramach prowadzonych prac ulica zostanie rozebrana i zbudowana od podstaw razem z systemem odwodnienia na odcinku od skrzyżowania z ul. Wojska Polskiego do miejsca, gdzie w 2019 roku Tauron zlikwidował przejazdy kolejowe. Najważniejszą widoczną zmianą w stosunku do istniejącej drogi będzie dodanie kolejnego pasa do skrętu na obwodnicę Dąbrowy Narodowej. Ma to umożliwić skręt w lewo z dwóch pasów, a nie jednego jak dotąd. Dzięki temu więcej samochodów skręci w lewo – w stronę Katowic – na pojedynczym sygnale zielonym.

To nie jedyna zmiana. W tym miejscu wzmocniona będzie konstrukcja drogi, która sprawi, że możliwe będzie wydłużenie okresu międzyremontowego. Pomyślano też o rowerzystach. Od ul. Wojska Polskiego do Energetyków zostanie poprowadzona asfaltowa droga dla rowerów.

Nie będzie to tylko powierzchowny remont, ale droga zostanie praktycznie w całości rozebrana i zbudowana od podstaw – mówi Andrzej Kramarz. – Przejścia dla pieszych zostaną doświetlone lampami wertykalnymi, oświetlone zostaną również okolice przystanków autobusowych i same wiaty. Zabudowana zostanie również stacja meteorologiczna informująca kierowców za pomocą aktywnych znaków drogowych o warunkach drogowych i stanie nawierzchni jezdni – dodaje.

Prace potrwają rok

Ile potrwa przebudowa? Koniec prac planowany jest na wiosnę 2022 roku. Co ważne, po przebudowie dopuszczalna prędkość na ulicy Martyniaków zostanie podniesiona do 70 km/h.

Generalnym wykonawcą inwestycji będzie DROGOPOL-ZW z siedzibą w Katowicach. Przebudowa tego etapu ulicy Martyniaków kosztuje ponad 10,5 mln zł, z czego nieco ponad 3,9 mln zł stanowi dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych. W kosztach przebudowy sieci kanalizacji sanitarnej partycypuje spółka Wodociągi Jaworzno.