W środę, 8 kwietnia zmieni się organizacja ruchu na DK94 w rejonie przebudowy z ulicą Długosza.

Rozpoczyna się kolejny etap prac związanych z przebudową DK94 w Sosnowcu. Po raz kolejny zmieni się organizacja ruchu. – Przez najbliższe tygodnie kierowcy podróżujący w obu kierunkach będą korzystali z tymczasowego połączenia ułożonego z betonowych płyt. Odsunięcie drogi od skrzyżowania pozwoli na przejście do kolejnych prac związanych z budową dwupoziomowego skrzyżowania – mówi Rafał Łysy, rzecznik sosnowieckiego magistratu.

Przebudowa DK94 w Sosnowcu - fot. UM Sosnowiec
Przebudowa DK94 w Sosnowcu – fot. UM Sosnowiec

Kompleksowe zmiany

Po przebudowie w miejscu skrzyżowania z sygnalizacją świetlną powstanie dwupoziomowe bezkolizyjne skrzyżowanie. Dołem – po jezdniach z obniżonym poziomem – zostanie poprowadzona główna nitka DK94, a górą ruch lokalny (ul. Długosza). W ciągu ulicy Długosza powstanie również odcinek drogi rowerowej.

Wzdłuż obu jezdni DK94 na długości kilkuset metrów powstaną ekrany akustyczne. Obecnie skrzyżowanie DK94 z ul. Długosza jest jednopoziomowe, z sygnalizacją świetlną. Stanowi ono „wąskie gardło” zarówno na trasie głównej jak i w połączeniach wewnętrznych w obrębie miasta i konurbacji górnośląskiej.

Przebudowa DK94 w Sosnowcu - fot. MC
Przebudowa DK94 w Sosnowcu – fot. MC

Realizacja projektu spowoduje skrócenie czasu podróży w wyniku udrożnienia ruchu na skrzyżowaniu oraz poprawę bezpieczeństwa wskutek zastosowania segregacji ruchu lokalnego od dalekobieżnego.

Dzięki budowie węzła uzyska się zwiększenie płynności ruchu, a co za tym idzie zmniejszenie uciążliwości dla mieszkańców, obniżenie emisji spalin, hałasu oraz drgań od taboru samochodowego.