We wtorek, 28 stycznia, około południa zmieni się organizacja ruchu na remontowanym skrzyżowaniu DK94 i ulicy Długosza. Kierowcy pojadą już nowym fragmentem jezdni.

Trwa przebudowa DK94 w Sosnowcu. We wtorek, na kierowców czekają kolejne zmiany w ruchu. Tym razem wynikają one z faktu, iż do użytku oddany zostanie nowy fragment jezdni.

Tak jak dotychczas kierowcy jadący od strony Krakowa i Dąbrowy Górniczej za dawnym skrzyżowaniem z ulicą Długosza przejadą na przeciwległy pas ruchu, by po przejechaniu nowym odcinkiem jezdni wrócić ma swoją „nitkę” na wysokości zjazdu z DK 94 na ul. 3 Maja w kierunku centrum Sosnowca.

Zmiany dla pieszych

Obecnie prowadzona jest najtrudniejsza część przebudowy, polegająca na znacznym obniżeniu głównej nitki DK94 w rejonie skrzyżowania z ul Długosza. Jest to rozpoczęcie przygotowań do budowy wiaduktu pozwalającego na zjazd z ulicy Długosza na DK94.

Dotychczasowe przejście, zlokalizowane tuż obok dawnego skrzyżowania DK94 i ulicy Długosza zostało przeniesione w kierunku CH Leroy Merlin. Nowa organizacja obowiązuje od 16 stycznia do odwołania.

Darmowe przewozy dla uczniów

Kompleksowe zmiany

Po przebudowie w miejscu skrzyżowania z sygnalizacją świetlną powstanie dwupoziomowe bezkolizyjne skrzyżowanie. Dołem – po jezdniach z obniżonym poziomem – zostanie poprowadzona główna nitka DK94, a górą ruch lokalny (ul. Długosza). W ciągu ulicy Długosza powstanie również odcinek drogi rowerowej.

Wzdłuż obu jezdni DK94 na długości kilkuset metrów powstaną ekrany akustyczne. Obecnie skrzyżowanie DK94 z ul. Długosza jest jednopoziomowe, z sygnalizacją świetlną. Stanowi ono „wąskie gardło” zarówno na trasie głównej jak i w połączeniach wewnętrznych w obrębie miasta i konurbacji górnośląskiej.

Realizacja projektu spowoduje skrócenie czasu podróży w wyniku udrożnienia ruchu na skrzyżowaniu oraz poprawę bezpieczeństwa wskutek zastosowania segregacji ruchu lokalnego od dalekobieżnego.

Dzięki budowie węzła uzyska się zwiększenie płynności ruchu, a co za tym idzie zmniejszenie uciążliwości dla mieszkańców, obniżenie emisji spalin, hałasu oraz drgań od taboru samochodowego.