W związku z fatalną jakością powietrza, jakie występuje w naszym regionie od kilku dni, Arkadiusz Chęciński rozważa możliwość wprowadzenia darmowej komunikacji dla mieszkańców Sosnowca.

W związku z podwyższonym stężeniem zanieczyszczeń jakie panuje w całym Zagłębiu Dąbrowskim od kilku dni, włodarze naszych miast debatują nad tym, jak poprawić sytuację. Jednym z pomysłów jest wprowadzenie darmowej komunikacji miejskiej.

– W związku z fatalną jakością powietrza w mieście, a także w całym regionie, często otrzymuję pytania o możliwość uruchomienia darmowej komunikacji miejskiej – powiedział Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca. – Dzisiaj odbędzie się zarząd KZK GOP, a na nim będziemy rozmawiali o takiej możliwości – dodał.

Darmowa komunikacja miejska ma zachęcić mieszkańców miasta do pozostawienia prywatnych samochodów na parkingach, co znacznie pozwoli obniżyć emisję spalin.

Jednak jak zaznacza Arkadiusz Chęciński, to nie jedyny sposób na walkę ze smogiem. Prezydent na swoim profilu na portalu społecznościowym zaznaczył, że miasto prowadzi takie działania, jak: termomodernizacja obiektów, przyłączenie kamienic do sieci ciepłowniczej, zakup nowych, ekologicznych autobusów, dotacje do wymiany pieców, uruchomienie programu kontroli palenisk przez Straż Miejską czy uruchomienie punktu informacyjnego dla mieszkańców i podmiotów z terenu Sosnowca o możliwościach i metodach pozyskiwania środków unijnych na na przedsięwzięcia z zakresu termomodernizacji.

Czy Krzysztof Dębek poradzi sobie w roli trenera Zagłębia Sosnowiec?

View Results

Ładowanie ... Ładowanie ...

Co warte podkreślenia Sosnowiec, jako jedyne miasto w Polsce, dołączyło do grupy naukowców i samorządowców europejskich, aktywnie walczących z zanieczyszczeniem powietrza, w ramach projektu CLAiR-City.

W związku z alarmem smogowym służby kryzysowe zalecają unikanie lub ograniczenie do minimum czasu przebywania na powietrzu, zwłaszcza przez kobiety w ciąży, dzieci i osoby starsze oraz osoby z astmą, chorobami alergicznymi skóry, oczu i chorobami krążenia. Należy unikać dużych wysiłków fizycznych na otwartym powietrzu.

 

Skomentuj przez Facebook

14 KOMENTARZE

   • Zanim się zastanowią, owszem, przywita nas wiosna… Roku Pańskiego 2020 – wtedy oidp nasz rynek komunikacyjny ma zostać uwolniony i na nasze tory czy ulice będą mogli wjechać Czesi i Niemcy, którym opłaca się robić dobrą i tanią komunikację. Może wreszcie na tym coś skorzystamy, a beton z KZK GOP zostanie w końcu rozkruszony.

 1. Duzo gadania, a efekt zaden. Smog nas zabija. Doplaty sa smiesznie niskie. Jest jeden, prosty, sprawdzony sposob dajacy skutek natychmiastowy. Nazywa sie: tania energia elektryczna. Darmowa komunikacja -super- ale nie oszukujmy sie, to niczego nie zmieni, bo 80% zanieczyszczen pochodzi z kominow naszych domow. 10% to spaliny samochodow. Pozostale 10% to przemysl.

  • 10% spaliny samochodów? Widzę, że nie doceniasz potęgi motoryzacji 😉
   Co się zaś tyczy taniej energii elektrycznej, może powiesz skąd ją brać? Zdajesz sobie sprawę, że od czasów Gierka zbudowano w Polsce tylko dwie elektrownie? Ludzie boją się atomu jak ognia, dopóki się to nie zmieni o tanim prądzie można zapomnieć, chyba, że chcesz mieć ogromny hałasujący wiatrak pod domem to proszę bardzo.

 2. Darmowa komunikacja to pobożne życzenie ludzi, którzy mają roszczeniowy tryb życia. Dasz darmową komunikację, będą chcieli darmowe baseny, kina, bo już mają 500+, socjale i inne bzdety. Fakt jest taki, że samochody to drobnostka w stosunku do całości problemu

  • Żal dupę ściska widzę…
   Pan jeździ autem, płaci za paliwo, a hołocie należy odmówić darmowej komunikacji, która już teraz w 70% i tak jest finansowana z podatków, bo tylko 30% budżetu KZK GOP to wpływy z biletów. Co to za problem dopłacić pozostałe 30% i zlikwidować tą całą biurokrację urzędników? Zdajesz sobie sprawę ile kosztuje utrzymywanie takiej durnoty jak karta ŚKUP? Po oszczędnościach okaże się, że trzeba było tylko dopłacić 10%, a nie 30.

  • Ci co to mają te wszystkie socjale, o których piszesz, raczej nie potrzebują wygodnej, darmowej i często kursującej komunikacji miejskiej, bo to jest im potrzebne tylko by ew. skoczyć do najbliższego monopolowego po yabola lub do kolegów Zenka, Zdzicha i Józka na piwo. Takie coś przydałoby się pracującym i płacącym podatki ludziom (by ich brzydko nie nazwać frajerami i łosiami), którym tylko dokłada się kolejne ciężary na barki. Bo ktoś na nierobów musi robić. Zauważyliście, że w tym kraju coraz mniej opłaca się pracować? Ktoś ma codziennie użerać się z autobusami, z przełożonymi itp. za minimalną krajową? Po co. Lepiej zmajstrować sobie dwójkę dzieciaków, siedzieć w domciu i popijać soczek przed TV(Pis), zbierając z MOPSu 2x tyle. Nawet kwotę wolną od podatku mają podniesioną. Żyć, nie umierać. :-/ Ale tacy za 3,5 roku chętnie pójdą do urn i zagłosują na „tych od socjalu i pińcet plus”… :-/

 3. przecież to nic nie zmieni, ludzie mający samochody nie przeniosą się na KZKGOP i to nie jest kwestia cen biletów, a jakości usług, rozkładu jazdy i komunikacja miejska w takich miastach jak DG czy S-ce nie jest rządną porządną alternatywą dla furmanek z Niemiec za 1000 zł na gaz

  • Czyli podsumowując: ceny samochodów są zbyt niskie,opłata OC jest jeszcze zbyt niska, ceny paliwa są zbyt niskie, opłaty za autostrady, podatek drogowy zbyt mały, mandaty niewygórowane, zrobienie prawa jazdy zbyt tanio kosztuje, podobnie przeglądy, naprawy, zakup materiałów eksploatacyjnych itd., bo skoro aż tak bardzo opłaca się jeździć samochodem to znaczy, że można jeszcze podnieść parę podatków. Ciekawe gdzie jest ta granica, że przestanie się opłacać jeździć samochodem na rzecz miejskiej komunikacji…

 4. Darmowa komunikacja dla posiadaczy pojazdow osobowych 4 ever popieram. Jaki mam interes kupowac bilet miesieczny ponad 1200 zl na rok skoro mam samochod i jego utrzymanie wystarczajaco duzo kosztuje !!!!!

 5. Choćby nawet i KZK GOP wprowadził tę darmową komunikację, a KŚ zaoferował darmowy przejazd pociągami, to i tak sobie tym za bardzo nie pojeżdżę. Najblizszy dworzec kolejowy mam jakieś 20 km, zaś z mojego osiedla w każdy dzień roboczy odjeżdża 6 par kursów autobusów, z których żaden nie pasuje (pierwszym musiałbym być w pracy z 2 godziny wcześniej, a kolejnym – spóźniłbym się z pół godziny, wszystko to o ile rozkładowo będą autobusy na które musiałbym się przesiadać). Więc stary, 15-letni fiacik to jedyny kontakt ze światem, nie mówiąc o dowiezieniu do domu czegoś cięższego. PS. wcale nie mieszkam na zabitej dechami wsi, tylko w jednym z miast członkowskich KZK. Sporo też jeżdżę po kraju i po Czechach czy Słowacji – wszędzie komunikacja wygląda o niebo lepiej niż tutaj. W Czechach szokiem jest to, że koleją można dotrzeć niemal wszędzie, fakt, że wiele z tych linii wymaga remontu, jednak kursują na nich małe szynobusiki w bardzo przystępnych cenach, wiele razy można też trafić na fajne zniżki. Tam najlepiej zostawić autko na parkingu pod hotelem i podróżować właśnie komunikacją publiczną, zwłaszcza w dużych miastach. U nas wyjazd rodzinny pociągiem np. w góry czy na Jurę nieźle nadszarpnąłby niejeden budżet, za tę cenę podróż autem wychodzi 2-3 razy taniej. Podobnie jeśli chodzi o przemieszczanie się po GOP. Masakra…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here