Park im. porucznika pilota Jana Fusińskiego w Sosnowcu (dawniej Kruczkowskiego) w ciągu dwóch najbliższych lat zmieni się nie do poznania. Miasto podpisało umowę z wykonawcą. Za inwestycję odpowiedzialna jest czeska spółka 4AS z Albrechtic

Park przy ul. Kresowej w ciągu dwóch najbliższych lat zmieni swoje oblicze. Ponad 47 tysięcy nasadzeń krzewów i drzew, a także budowa oczek wodnych, domków dla owadów, budek dla nietoperzy i budek lęgowych dla ptaków – to najważniejsze zmiany w parku im. Jacka Fusińskiego, który znajduje się przy sosnowieckim Egzotarium.

Za inwestycję odpowiedzialna jest czeska spółka 4AS z Albrechtic, która została wyłoniona w wyniku procedury przetargowej. Koszt przedsięwzięcia to prawie 7 mln zł, z czego 3,9 mln to dofinansowanie z NFOŚiGW.

Park Fusińskiego (dawniej Kruczkowskiego) w Sosnowcu – fot. MZ
Park Fusińskiego (dawniej Kruczkowskiego) w Sosnowcu – fot. MZ

Park zostanie przebudowany w ramach realizowanego z kilkoma miastami Zagłębia Dąbrowskiego projektu „Zagłębiowski Park Linearny – rewitalizacja obszaru funkcjonowania doliny rzeki Przemszy i Brynicy przez rozwój terenów zielonych: Utworzenie Parku Bioróżnorodności w Sosnowcu”. Środki pochodzą ze środków Funduszu Spójności przyznane w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Głównym celem projektu jest utworzenie nowych terenów zielonych, zahamowanie spadku ich powierzchni w zachodnich rejonach Gminy Sosnowiec oraz wzrost atrakcyjności miasta Sosnowca jako zielonego miasta.

Park Fusińskiego (dawniej Kruczkowskiego) w Sosnowcu – fot. MZ
Park Fusińskiego (dawniej Kruczkowskiego) w Sosnowcu – fot. MZ

Rewitalizacja obejmie prawie 7 ha, w tym 5,5 ha terenów zielonych. Po zmianach w miejscu obecnego parku powstanie pierwszy w Sosnowcu Park Bioróżnorodności. Oprócz nasadzeń, budowy oczek wodnych i domków dla owadów, budek dla nietoperzy i ptaków, zmieni się cała infrastruktura tego miejsca. Przebudowane zostaną ścieżki dla pieszych oraz schody, by z parku mogły korzystać osoby niepełnosprawne. Powstaną toalety, zostaną ustawione nowe ławki, a cały park zostanie ogrodzony.

– Park zostanie unowocześniony. To jedno z ulubionych miejsc sosnowiczan, w którym chętnie spędzają wolny czas. Po raz pierwszy będziemy współpracować z firmą zza południowej granicy. Dla nas to nowe doświadczenie. Liczę, że wszystko pójdzie zgodnie z planem i w niedługim czasie park dostanie nowe życie. Warto podkreślić, że w niedalekiej przyszłości cały ten obszar zmieni swoje oblicze. W drugim kwartale tego roku planujemy ogłosić przetarg na przebudowę znajdującego się w parku Egzotarium, które w harmonijny sposób zostanie połączone z parkiem bioróżnorodności – podkreśla Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Park Fusińskiego (dawniej Kruczkowskiego) w Sosnowcu – fot. MZ
Park Fusińskiego (dawniej Kruczkowskiego) w Sosnowcu – fot. MZ

Przedstawiciele czeskiej firmy zapowiadają, że chcą skrócić prace o dwa miesiące. – Park powstanie w formule zaprojektuj i wybuduj. Na przełomie sierpnia i września projekt powinien być gotowy. Finalnie prace chcielibyśmy zakończyć około dwóch miesięcy przed planowanym terminem. Myślę, że będzie to wykonalne, tak aby jeszcze późną jesienią mieszkańcy mogli korzystać z oferty nowego parku – podkreśla Andrzej Santarius, prezes spółki 4AS.