W Będzinie trwa trzydniowa żałoba ku czci zmarłego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Będzin to drugie – po Wojkowicach – miasto, które zdecydowało się zarządzić trzydniową żałobę w związku z tragiczną śmiercią prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Żałoba w Będzinie została zarządzona przez prezydenta Łukasza Komoniewskiego i trwa od 17 do 19 stycznia. – Z wielkim żalem przyjęliśmy smutną informację o śmierci niezwykłego człowieka. Śmierć Pawła Adamowicza to wielka strata dla rodziny i przyjaciół, ale także mieszkańców Gdańska i wielu Polaków. Paweł Adamowicz na zawsze pozostanie w naszej pamięci jako wybitny polityk i samorządowiec – podkreśla Łukasz Komoniewski, prezydent Będzina.

W czasie żałoby flagi przed budynkiem urzędu miejskiego i budynkami jednostek organizacyjnych są opuszczone do połowy masztu lub przystrojone kirem, a wszystkie miejskie imprezy o charakterze rozrywkowym odwołane.

Prezydent Będzina zwrócił się także z apelem do organizatorów imprez o charakterze rozrywkowym o ich odwołanie bądź ograniczenie podczas trwania żałoby.

W Urzędzie Miejskim w Będzinie wystawiona jest również księga kondolencyjna dedykowana tragicznie zmarłemu prezydentowi Gdańska. Księga będzie dostępna do soboty (19 stycznia) w godz. od 7.00 do 20.00.

Ponadto w dniu pogrzebu Pawła Adamowicza (w sobotę 19 stycznia o godz. 12.00) mieście zawyją syreny alarmowe.

Paweł Adamowicz urodził się 2 listopada 1965 w Gdańsku. W latach 1990–1993 był prorektorem Uniwersytetu Gdańskiego. Rok później został przewodniczącym Rady Miasta Gdańska. W 1998 roku po raz pierwszy został prezydentem Gdańska. Rządził miastem przez 7385 dni. Odszedł 14 stycznia po ataku, do którego doszło w czasie 27. Finału WOŚP w Gdańsku.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

WOŚP 2019. Samorządowcy żegnają prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza