Zagłębiowski Park Sportowy będzie droższy niż pierwotnie zakładano. Co teraz zrobi miasto?

Kilka dni temu pisaliśmy o otwarciu ofert wykonawców chętnych do budowy Zagłębiowskiego Parku Sportowego. Jest to flagowa inwestycja prezydenta Arkadiusza Chęcińskiego.

Władze miasta szacowały, że stadion piłkarski, halę sportową i lodowisko uda się wybudować za nieco ponad 202 mln zł. Jak się okazało, może to nie być takie proste.

Tylko cztery oferty

W postępowaniu przetargowym zgłosiły się tylko cztery firmy. Tylko jedna z nich chce wybudować wszystkie części ZPS, dwie tylko stadion, a jedna tylko lodowisko. – Nie ukrywam, że liczba ofert była zaskakująco niska. Pewnie wynika to z faktu, że mamy obecnie na rynku pracy mało fachowców, a firmy są obciążone dużą liczbą prac – mówi nam prezydent Arkadiusz Chęciński.

Drożej niż planowano

Na budowę stadionu planowano wydać 132,5 mln zł, tymczasem oferty opiewają na kwoty 166,9 mln zł (Mirbud), 161,1 mln zł (Przedsiębiorstwo Miejskie MZUM.PL z Dąbrowy Górniczej) oraz 183,2 mln zł (Bielskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego). W przypadku lodowisko miasto zamierzało wydać na jego budowę 35,3 mln zł, a oferty opiewają na 85,5 mln zł (konsorcjum ALSTAL Grupa Budowlana i ALSTAL Development) i 68 mln zł (Mirbud). Z kolei na halę sportową miasto zaplanowało 34,2 mln zł. Firma Mirbud zaproponowała jednak 64,9 mln zł.

Co teraz zrobią władze Sosnowca?

Co teraz zrobią władze Sosnowca? – Ostateczna decyzja przed nami. Dajemy sobie kilka dni na dokładną analizę otrzymanych ofert. Na tę chwilę skłaniamy się jednak na ogłoszenie aukcji elektronicznej na budowę samego stadionu, bo tu wpłynęły trzy oferty i sensowne wydawałoby się sprawdzenie czy wykonawcy byliby skłonni obniżyć ceny. Jeśli chodzi o halę i lodowisko, to będziemy chcieli jak najszybciej powtórzyć przetarg – powiedział nam we wtorek prezydent Chęciński.

Kiedy powstaną obiekty?

Jak przekonuje prezydent, termin zakończenia inwestycji nie jest zagrożony. – Całość inwestycji ma trwać około 36 miesięcy. Trzeba sobie zdać sprawę, że najbardziej pracochłonnym elementem całego kompleksu jest stadion. Oprócz samego obiektu w cenie mamy jeszcze miejsca parkingowe, wszystkie instalacje, które muszą być doprowadzone do pozostałych obiektów sportowych. Hala i lodowisko będą tylko wybudowane i podłączone do stadionu. Wydaje się więc, że termin jest wystarczający – uspokaja.

Czym jest ZPS?

Zagłębiowski Park Sportowy to jedna z największych inwestycji w historii Sosnowca. Obiekt zlokalizowany przy Górce Środulskiej ma powstać w 2,5 roku. W skład całego kompleksu wejdzie stadion piłkarski na 12 tys. widzów z możliwością rozbudowy do 15 tys., hala sportowa i lodowisko. Oba obiekty mają pomieścić do 3 tys. osób.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Kto i za ile chce wybudować Zagłębiowski Park Sportowy?

27 KOMENTARZE

 1. Mam nadzieję że Pan Chęciński dotrzyma słowa i te obiekty powstaną, a ciemny lud który krytykuje ta inwestycję wyjedzie tam skąd przyjechał….

 2. Tylko zróbcie/my to porządnie!
  Nie tak jak remont 2 kamienic od Plastra w kierunku Cesarskiej! Na dole 1 syfiasty fryzjer – skansen prawie. Na dole 2 wystające wstrętne witryny a la wczesny Gierek. A góra odwalona styropianem jak bele blok – a można było zrobić kamienicę…
  Teraz przejścia podziemne – zrezygnowano z pochylni/wjazdów :/
  Pałac Ślubów – 7 gwiazdek i 4 metrowy kurczak!
  Buda cyrkowa na patelni

 3. „Miasto” ma w czterech literach ile mieszkańcy za to zapłacą, zresztą im wyższa cena przetargu, tym korzystniej dla decydentów: chyba to nie tajemnica?

 4. Były wybory, można było przekonywać nieprzekonanych. Teraz zostaje uszanować wynik (dosyć wysoki), pogodzić się z budową lub też wyprowadzać się powoli z tego miasta (co zamierzam uczynic za chwilę, choć serce nie chce) .
  Nie widzę szans by Prezydent zrezygnował ze swojego sztandarowego pomysłu.

  • Wynik nie był ze względu na stadion tylko z powodu wojny na górze i niezrozumieniem obecnych realiów. Trzeba sobie zdać sprawę z faktu że przy obecnej konfiguracji powyborczej Sosnowiec przegrał te wybory i nie będzie już miał takiego udziału w konsumpcji środków unijnych i trzeba temu jakoś zaradzić, budowa stadionu na pewno nie jest ucieczką do przodu.

  • Dla przyszłych pokoleń to pozostaną ale rachunki do płacenia z tego monumentalizmu. Przecież zadłużanie miasta na taki cel to zwykła paranoja.

   • Gdy dostajesz wypłatę na konto to wszystko przeznaczasz na opłacenie rachunków i na niezbędne wydatki czy też odkładasz trochę na większe i mniejsze przyjemności? Balans musi być, a wydatek na stadion to ułamek pieniędzy które miasto wydało, wydaje i będzie wydawać, choćby na remonty dróg. To nie żadna paranoja, tylko życie.

    • Zgadzam się jeżeli budujesz z wypłaty to można wydawać na przyjemności. Cały szkopuł w tym że ta wypłata jest za licha i trzeba spłacać kredyt na który braknie wypłaty i wtedy my zapłacimy za naprawę uszkodzonych samochodów i dentystom za wypadające plomby na dziurawych jak ser szwajcarski drogach.

 5. Kto ma sport gdzieś to różne oklepane teksty wysunie. Potem płacz, że miasto się wyludnia, a obecny wygląd miasta miejscami jak 40 lat temu się do tego przyczynia. Wiecznie remonty. Co się buduje obecnie w mieście od zera oprócz hal przy S1?

  • No właśnie za x-lat wyremontujemy przejścia podziemne, drogi, tory, przystanki i odnowimy elewacje i będzie jak w 1980 roku! Tylko fabryk, kopalń i ludzi mniej…

 6. Pomysł budowy kompleksu sportowo-rekreacyjnego b.dobry i dobrze dobrana lokalizacja. Przy tych galopujących cenach materiałów budowlanych i innych, było do przewidzenia, że koszty realizacji projektu wzrosną. Miasto w budżecie musi to uwzględnić. Im szybciej tym lepiej.

 7. stadion jest na Kresowej tam jest cala historia Piłki zaplecze boiska trenigowe idzie zaparkowac i cisza za granica tak buduja a nie kolo blokow

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here