Zagłębiowski Park Sportowy będzie droższy niż pierwotnie zakładano. Co teraz zrobi miasto?

Kilka dni temu pisaliśmy o otwarciu ofert wykonawców chętnych do budowy Zagłębiowskiego Parku Sportowego. Jest to flagowa inwestycja prezydenta Arkadiusza Chęcińskiego.

Władze miasta szacowały, że stadion piłkarski, halę sportową i lodowisko uda się wybudować za nieco ponad 202 mln zł. Jak się okazało, może to nie być takie proste.

Tylko cztery oferty

W postępowaniu przetargowym zgłosiły się tylko cztery firmy. Tylko jedna z nich chce wybudować wszystkie części ZPS, dwie tylko stadion, a jedna tylko lodowisko. – Nie ukrywam, że liczba ofert była zaskakująco niska. Pewnie wynika to z faktu, że mamy obecnie na rynku pracy mało fachowców, a firmy są obciążone dużą liczbą prac – mówi nam prezydent Arkadiusz Chęciński.

Drożej niż planowano

Na budowę stadionu planowano wydać 132,5 mln zł, tymczasem oferty opiewają na kwoty 166,9 mln zł (Mirbud), 161,1 mln zł (Przedsiębiorstwo Miejskie MZUM.PL z Dąbrowy Górniczej) oraz 183,2 mln zł (Bielskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego). W przypadku lodowisko miasto zamierzało wydać na jego budowę 35,3 mln zł, a oferty opiewają na 85,5 mln zł (konsorcjum ALSTAL Grupa Budowlana i ALSTAL Development) i 68 mln zł (Mirbud). Z kolei na halę sportową miasto zaplanowało 34,2 mln zł. Firma Mirbud zaproponowała jednak 64,9 mln zł.

Co teraz zrobią władze Sosnowca?

Co teraz zrobią władze Sosnowca? – Ostateczna decyzja przed nami. Dajemy sobie kilka dni na dokładną analizę otrzymanych ofert. Na tę chwilę skłaniamy się jednak na ogłoszenie aukcji elektronicznej na budowę samego stadionu, bo tu wpłynęły trzy oferty i sensowne wydawałoby się sprawdzenie czy wykonawcy byliby skłonni obniżyć ceny. Jeśli chodzi o halę i lodowisko, to będziemy chcieli jak najszybciej powtórzyć przetarg – powiedział nam we wtorek prezydent Chęciński.

Kiedy powstaną obiekty?

Jak przekonuje prezydent, termin zakończenia inwestycji nie jest zagrożony. – Całość inwestycji ma trwać około 36 miesięcy. Trzeba sobie zdać sprawę, że najbardziej pracochłonnym elementem całego kompleksu jest stadion. Oprócz samego obiektu w cenie mamy jeszcze miejsca parkingowe, wszystkie instalacje, które muszą być doprowadzone do pozostałych obiektów sportowych. Hala i lodowisko będą tylko wybudowane i podłączone do stadionu. Wydaje się więc, że termin jest wystarczający – uspokaja.

Czym jest ZPS?

Zagłębiowski Park Sportowy to jedna z największych inwestycji w historii Sosnowca. Obiekt zlokalizowany przy Górce Środulskiej ma powstać w 2,5 roku. W skład całego kompleksu wejdzie stadion piłkarski na 12 tys. widzów z możliwością rozbudowy do 15 tys., hala sportowa i lodowisko. Oba obiekty mają pomieścić do 3 tys. osób.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Kto i za ile chce wybudować Zagłębiowski Park Sportowy?