Prezesi klubów PlusLigi jednomyślnie zdecydowali, by w przypadku absencji drużyn z powodu koronawirusa, pozostałe ekipy uzgadniały przyspieszone terminy i rozgrywały mecze awansem. To jeden ze sposób na utrzymanie rytmu ligowego w sezonie 2020/2021.

W czterech zespołach PlusLigi: Ślepsku Malow Suwałki, MKS-ie Będzin, VERVIE Warszawa ORLEN Paliwa i GKS-ie Katowice potwierdzono pozytywne wyniki na obecność COVID-19. W związku z tym, już przełożono na inny termin kilka ligowych spotkań. W 5. kolejce do skutku doszły zaledwie trzy spotkania.

Sytuacja jest na tyle poważna, że władze Polskiej Ligi Siatkówki zwołały na poniedziałek wideokonferencję z przedstawicielami władz klubów PlusLigi. W jej trakcie wspólnie podjęto jednomyślną decyzję o rozgrywaniu meczów awansem w przypadku, gdy część drużyn wypadnie z powodu zakażenia koronawirusem. – Bardzo się cieszę, że wszyscy byliśmy zgodni, że w tak wyjątkowych czasach potrzebna nam jest jedna drużyna, że razem będziemy starać się przejść ten kryzys – mówi Paweł Zagumny, prezes Polskiej Ligi Siatkówki.

Będziemy szukać wszystkich możliwych rozwiązań, by sezon odbywał się w regularny sposób, stąd chęć rozgrywania meczów awansem, nawet z rundy rewanżowej. Chcemy, by kibice w halach i przed telewizorami mieli możliwość śledzenia naszych rozgrywek jak najczęściej, stąd jednomyślność wszystkich prezesów. Jako PLS będziemy oczywiście koordynować takie przyspieszone granie. Pragnę także uspokoić kibiców, że zrobimy wszystko co tylko możliwe, by ten sezon dograć do końca i byśmy poznali mistrza Polski – dodaje prezes Zagumny.

W trakcie spotkania rozmawiano także m.in. o sposobach na poprawienie dostępności oraz szybkości wykonywania oraz dostarczania wyników testów metodą RT-PCR. Prezesi klubów dotkniętych koronawirusem przekazali też informacje i podsumowanie działań podjętych w tych przypadkach. Rozmawiano także o możliwych scenariuszach na wypadek zdecydowanego wzrostu zachorowań.

W trakcie spotkania z prezesami padła także deklaracja, że w związku z wprowadzeniem skutecznej strefy „0” liga nie ma intencji ograniczania liczby lub rezygnowania z udziału kibiców w widowiskach sportowych.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Koronawirus w MKS-ie Będzin. Mecz w Olsztynie odwołany

Foto: Wojtek Borkowski/FOTOBORKOWSCY