Z dużym opóźnieniem ruszyły prace przy Bulwarze Czarnej Przemszy. Prace mają zakończyć się 17 października.

Ruszyły długo wyczekiwane prace na Bulwarze Czarnej Przemszy w Sosnowcu, zwycięzcy ubiegłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. – Wreszcie, bo dopiero teraz kilka tysięcy mieszkańców Sosnowca, którzy zaufali mi w 2016 roku i zagłosowali na ten projekt zobaczy, że warto było głosować – mówi Dariusz Jurek, pomysłodawca projektu.

Problemy z realizacją inwestycji rozpoczęły się już w kwietniu, po tym, jak katowicka firma wycofała się z podpisania umowy na realizację zadania. Wówczas pracami zająć się miał MZUK. Ostatecznie jednak miejski zakład zajął się jedynie rozbiórką nawierzchni chodników na bulwarze. Dalsze prace miały zostać poprowadzone przez wyłonioną w przetargu firmę, posiadającą specjalistyczny sprzęt.

Modernizacja Bulwaru Czarnej Przemszy - fot. Dariusz Jurek
Modernizacja Bulwaru Czarnej Przemszy – fot. Dariusz Jurek

Niestety oferta, która wpłynęła okazała się przewyższać kwotę, jaką miejska spółka chce przeznaczyć na ten cel o 100 tys. złotych. Dalsze prace zostały wstrzymane ze względu na brak pieniędzy. Po tym falstarcie, prezydent Arkadiusz Chęciński zdecydował się dołożyć brakujące środki. Dzięki tej decyzji możliwe było wznowienie prac.

Obecnie, na odcinku od ulicy Wawel do ulicy Warneńczyka układany jest krawężnik. Wkrótce powstanie tu ścieżka rowerowa oraz alejka spacerowa. Dodatkowo wzdłuż rzeki ustawione będą ławki, a także przewijaki dla rodziców z dziećmi. Ponadto wybudowane zostaną punkty rekreacyjne wyposażone w stojaki rowerowe oraz stoliki.

Jeszcze w tym roku ma być zrobiony pierwszy fragment bulwaru, od ulicy Wawel do 1 Maja. Wykonawca deklaruje, że prace zakończą się jeszcze w tym miesiącu.

Według zapewnień prezydenta miasta, brakujący fragment, od ulicy 1 Maja do ulicy Przyjaciół Żołnierza ma być wykonany w przyszłym roku. – Warto było głosować na Bulwar Czarnej Przemszy rok temu, warto głosować także w tym roku – podkreśla Dariusz Jurek.

PRZECZYTAJ: Trwa internetowe głosowanie w budżecie obywatelskim 

Pomimo sporych opóźnień związanych z realizacją projektu, jego pomysłodawca nie poddaje się i złożył kolejne propozycje w ramach tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy do 16 października mogą głosować na projekt „Bulwar Czarnej Przemszy na Środulce – droga rowerowo – piesza wzdłuż brzegu Czarnej Przemszy” w IV strefie konsultacyjnej (Środula) oraz projekt „Łącznik Bulwaru Czarnej Przemszy z Bulwarem Brynicy” w VI strefie konsultacyjnej (Centrum).

Modernizacja Bulwaru Czarnej Przemszy - fot. Dariusz Jurek
Modernizacja Bulwaru Czarnej Przemszy – fot. Dariusz Jurek

Dzięki tegorocznym projektom możliwa byłaby realizacja projektu na odcinku od ul. Rybnej do ul. Chemicznej oraz na odcinku od kładki w Parku Harcerskim do końca ogródków działkowych wzdłuż rzeki Czarnej Przemszy.

– Ubiegłoroczna wygrana była naszym wspólnym sukcesem, który możemy powtórzyć w tym roku. Dlatego proszę o wasze głosy, bo tak naprawdę projekt „Bulwar Czarnej Przemszy” będzie skończony dopiero wtedy, gdy pieszo lub na rowerze dostaniemy się z centrum miasta na Trójkąt Trzech Cesarzy lub w drugą stronę, do Będzina i dalej, nad Pogorię w Dąbrowie Górniczej – podkreśla Dariusz Jurek.