W poniedziałek, 20 grudnia przyjęty został budżet powiatu będzińskiego na 2022 rok. Jednakże zeszło to na dalszy plan po ujawnieniu szokującego nagrania skarbnika powiatu.

Podczas XXXII sesji Rady Powiatu Będzińskiego, która odbyła się w poniedziałek, 20 grudnia, przyjęty został budżet powiatu będzińskiego na 2022 rok. – Dziękuję radnym za głosy oddane na przedstawiony przez Zarząd projekt budżetu. Jak co roku konstruowaliśmy go tak, aby jak najefektywniej wykorzystać środki, którymi dysponujemy i wychodzić naprzeciw potrzebom sygnalizowanym przez mieszkańców – mówi Sebastian Szaleniec, starosta będziński.

Chwilę przed rozpoczęciem sesji w sieci pojawiło się niepokojące nagranie oraz wypowiedź Tomasza Zydka skarbnika powiatu. – Jak część z was wie jestem skarbnikiem powiatu będzińskiego. Dzisiaj o godz. 12 jest przewidziana sesja Rady Powiatu Będzińskiego w sprawie budżetu powiatu na 2022 r. Chciałem uczestniczyć w obradach ale niestety zostałem pod przymusem odizolowany – oświadczył Tomasz Zydek.

– 15 grudnia na posiedzeniu zarządu powiatu w dramatycznym apelu poinformowałem zarząd o moich zastrzeżeniach dotyczących realizacji inwestycji przez PZD z siedzibą w Rogoźniku. Moją tezę oparłem o sposób realizacji jednej inwestycji tj. ul. Marii Dąbrowskiej w Bobrownikach, gdzie 300 m odcinek remontowanej drogi był objęty umową główną na ok. 680 000 zł i w świetle prawa, na dodatkowe dwie umowy o roboty uzupełniające i roboty dodatkowe na łączną kwotę ok. 330 000 zł. Uważam, tym samym że proces inwestycyjny mógł być zaburzony doprowadzając do nieefektywnego gospodarowania środkami budżetowymi. Zwróciłem również zarządowi uwagę na ogromny wzrost wydatków oświatowych w stosunku do otrzymywanej subwencji oświatowej. Z kwoty 4,7 mln zł w 2017 r do kwoty prawie 12 mln w roku 2021 r. Nie wniosłem żadnych zarzutów. Poprosiłem o odwołanie wicestarosty i dyrektora PZD z pełnionych funkcji do czasu wyjaśnienia moich wątpliwości. Nic więcej – napisał Tomasz Zydek.

W dalszej części mężczyzna ujawnia szokujące informacje. – 17 grudnia spotkałem się z panem starostą, aby jeszcze raz wyjaśnić moje wątpliwości. Po tym spotkaniu przyjechała policja i na oczach mojej rodziny zakuła w kajdanki i doprowadziła BEZ MOJEJ ZGODY I POD PRZYMUSEM do oddziału psychiatrycznego PZZOZ w Czeladzi, w którym obecnie przebywam bez jakiejkolwiek podstawy prawnej i lekarskiej. Nic nie zrobiłem – jedynie z pełną powagą mojego stanowiska zwróciłem się o dokonanie weryfikacji moich przypuszczeń. Nic więcej. Niczego również nie oczekuje, ale to absurd i niedorzeczna sytuacja – podkreśla w swoim wpisie Tomasz Zydek.

Jak wynika z kolejnych informacji mężczyzna ma być odwołany ze stanowiska w trybie pilnym. Na jego miejsce powołana została Aneta Roemer. Starostwo na razie nie skomentowało sprawy.

Do tematu wrócimy wkrótce.