Poznaliśmy wyniki VI edycji sosnowieckiego budżetu obywatelskiego. W przyszłym roku do realizacji trafi 28 zadań.
W tegorocznej, szóstej edycji sosnowieckiego budżetu obywatelskiego mieszkańcy głosowali na 110 projektów w dwóch strefach: ogólnomiejskiej i rejonowej, a do rozdysponowania mieli 8 mln złotych.
Uprawnieni do głosowania byli wszyscy mieszkańcy, niezależnie od wieku. Miejscy urzędnicy poinformowali, że w głosowaniu udział wzięło 22 128 osób, które w sumie oddało 38 652 głosy. Frekwencja wyniosła 11,33 proc. To niestety pokazuje, że wśród mieszkańców spada zainteresowanie losami okolicy w której mieszkają. W trakcie ubiegłorocznej edycji swój głos oddało ponad 25 tys. osób (ponad 57 tys. głosów oraz frekwencja na poziomie 16,65 proc.).
Najchętniej udział w głosowaniu brali udział mieszkańcy w wieku 36-45 (24 proc.), 60+ (19,3 proc.) oraz 26-35 (18,46 proc.), najmniej głosujących znalazło się w grupie wiekowej 16-25 (9,20 proc.). Najwyższą frekwencję, po raz kolejny zanotowano w Kazimierzu Górniczym (17.39 proc.), a także w Milowicach (16,35 proc.) oraz Ostrowach Górniczych (16,28 proc.).
Na uwagę zasługuje także fakt ilości oddanych nieważnych głosów, w tym roku było ich aż 597, podczas gdy w ubiegłym roku było to 195, a dwa lata temu 64. Procedura głosowania była uproszczona – głos można było oddać wyłącznie elektronicznie na stronie internetowej lub w punktach konsultacyjnych.
Z ponad 110 zadań zgłoszonych przez mieszkańców Sosnowca w VI edycji budżetu obywatelskiego wybrano 28 zadań, które w kolejnym roku zostaną przekazane do realizacji: 27 z siedemnastu stref rejonowych oraz 1 projekt ze strefy ogólnomiejskiej (nowość w tegorocznym głosowaniu).
Wśród zadań które zostaną zrealizowane w 2020 roku znalazły się: nowoczesny plac zabaw w „Ogrodzie zabaw dziecięcych” w Milowicach, rewitalizacja skweru u zbiegu ulic: Staropogońskiej, Małobądzkiej i Gospodarczej, budowa toru rowerowego pumptrack, rozbudowa oraz modernizacja placu zabaw między ulicami: C.K. Norwida, H. Rodakowskiego, S. Witkiewicza, fabryka Aktywności – od przedszkola do seniora, budowa ogólnodostępnego boiska do piłki nożnej i siatkówki na osiedlu Naftowa (projekt współfinansowany przez SM Południe), zakup telebimu oraz zbiorów multimedialnych dla Mediateki, budowa tężni solankowej na Zagórzu, rozbudowa obecnego skwerku i montaż siłowni plenerowej, w zgodzie z przyrodą – trzy sposoby na aktywną Niwkę, skatepark – Trójkąt Trzech Cesarzy, zielone płuca osiedla – strefa rekreacji oraz remont korytarza i toalet w Miejskim Klubie „Maczki” oraz zakup sprzętu oświetleniowego i nagłośnieniowego.
Ponadto, zrealizowane zostaną osiedlowe projekty, takie jak budowa chodnika czy placu zabaw, boisk, remont drogi, budowa nowych miejsc postojowych, podłączenie do miejskiego monitoringu, montaż tablicy ogłoszeniowej czy wymiana nawierzchni, a także zakup nowości wydawniczych dla fili biblioteki w Sosnowcu.
Największym zainteresowaniem cieszył się jednak projekt „Park linowy wraz ze ścieżką i trampolinami. Strefa aktywnego seniora. Tężnia solankowa w Parku im. Jacka Kuronia” (2599 głosów – wartość szacunkowa projektu to 1 mln zł), ze strefy ogólnomiejskiej. W strefie rejonowej natomiast uznanie zyskał projekt „Tężnia solankowa na Zagórzu. Zdrowie i wypoczynek dla wszystkich” (1281 głosów – wartość szacunkowa ok. 370 tys.).