Likwidacja tysiąca pieców węglowych, podłączenie do sieci centralnego ogrzewania ponad pół tysiąca mieszkań w 22 budynkach – taki będzie efekt zapowiadanej przebudowy osiedla Juliusz w Sosnowcu.

Na początku lipca Miejski Zakład Zasobów Lokalowych w Sosnowcu podpisał umowę z Zakładem Energetyki Cieplnej w Katowicach w sprawie podłączenia do centralnego ogrzewania 22 budynków w sosnowieckiej dzielnicy Juliusz.

– Podłączenie do sieci wiąże się z demontażem pieców, które znajdują się w mieszkaniach. Każdy, kto widział, jak wyglądało to osiedle jeszcze dwa lata temu i zobaczy, jak wygląda teraz, będzie bardzo mocno zdziwiony. Osiedle przeszło prawdziwą metamorfozę – mówi Joanna Sekuła, dyrektor Miejskiego Zakładu Zasobów Lokalowych w Sosnowcu.

Inwestycja oparta na partnerstwie publiczno-prywatnym warta jest 10 mln zł i ma być gotowa do końca listopada tego roku.

– To chyba pierwszy tego typu projekt w Polsce. Nasz partner będzie odpowiadał za instalację centralnego ogrzewania, ciepłej wody oraz za licznika energii, wraz z automatyką umożliwiającą zarządzanie energią. Chodzi o to, aby zużycie energii w sezonie grzewczym było nie większe niż wynikające z audytów energetycznych. Gmina płaci w całości za fazę budowy instalacji – tłumaczy dyrektor MZZL.

Przypomnijmy, że jeszcze w tym miesiącu rozpocznie się montaż sieci ciepłowniczej w ścisłym centrum Sosnowca. Prace obejmą ulice – Warszawską, Targową, Dekerta oraz Szklarnianą i Modrzejowską. Dobiegają też końca prace związane z termomodernizacją budynki biblioteki głównej przy ul. Kościelnej, a także siedmiu budynków, w których znajdują się ośrodki pomocy społecznej, jedenastu placówek oświatowych i dwóch przychodni lekarskich.

– Jeśli doliczymy do tego zakup nowoczesnych autobusów niskoemisyjnych w tym 35 pojazdów hybrydowych, a także modernizację miejskiego oświetlenia ulicznego to w sumie na walkę związaną z poprawą jakości powietrza wydamy w granicach 200 milionów złotych. Liczę, że efekty zobaczymy już najbliższej zimy – podkreśla Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.