Przy okazji planowania biwaku należy uwzględnić szereg czynników, w tym lokalizację, sposób dotarcia oraz to, ile w ogóle osób będzie w niego zaangażowanych. Wyprawa outdoorowa ograniczy się tylko do rodziny czy może będzie to większa wycieczka, w której udział weźmie również kilkoro przyjaciół? W przypadku podróży pod namiot liczba osób ma ogromne znaczenie – od tego zależeć będzie wielkość schronienia oraz to, czy wszyscy zmieszczą się do jednego namiotu, czy może konieczne będzie rozbicie dwóch konstrukcji. Dowiedz się, jak przygotować się do biwaku z namiotami, by był on przyjemnym doświadczeniem dla wszystkich uczestników wycieczki.

Namiot turystyczny – optymalna wielkość, która pomieści wszystkich wycieczkowiczów

Popularną formą aktywności outdoorowej jest rodzinny wypad na kilka dni, ale zamiast zamówionego wcześniej hotelu czy pokoju w ośrodku, do którego wracałoby się co wieczór po dniu pełnym atrakcji, część osób woli zdecydować się na wypad pod namiot. Podstawowym czynnikiem, jaki należy uwzględnić przy okazji wyboru namiotu na biwak jest to, ile osób będzie z niego korzystało. W przypadku pary bez dzieci w zupełności wystarczy namiot dwuosobowy, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać większą, przestronniejszą, a co za tym idzie, wygodniejszą konstrukcję trzyosobową.

W przypadku większej liczby wycieczkowiczów sprawa nieco się komplikuje i jeden namiot może okazać się niewystarczający. Zwłaszcza jeśli jest to piesza lub rowerowa wycieczka – w takich przypadkach każdy ma ze sobą duży plecak z ekwipunkiem, który trzeba co noc przechowywać w namiocie w obawie przed opadami deszczu. Stąd coraz większą popularnością cieszą się namioty z przedsionkiem, który można wykorzystać jako składzik na buty, wierzchnią odzież czy inne elementy wyposażenia niepotrzebne podczas snu.

Namioty na biwak – materiał wykonania i waga

Przy okazji doboru odpowiedniego namiotu biwakowego można zauważyć, że poszczególne cechy namiotu są ze sobą połączone i tak wielkość konstrukcji jest bezpośrednio połączona z wagą. Warto jednak pamiętać, że parametr ten zależy również od materiału, z jakiego został wykonany namiot. We współczesnych modelach używa się przede wszystkim stelaża wykonanego z lekkiego acz wytrzymałego włókna szklanego i duraluminium, które sprawiają, że namiot jest stabilny nawet podczas wietrznej nocy.

A co gdy nagle zacznie padać deszcz? Pogoda, zwłaszcza w górach, bywa nieprzewidywalna, dlatego tak ważne jest znalezienie namiotu, który będzie miał wysoki współczynnik wodoszczelności. W tym temacie dobrym rozwiązaniem może okazać się tropik, który mocuje się na stelażu połączony z sypialnią. Namiot z tropikiem to również dobre rozwiązanie z jeszcze innego powodu – warstwa powietrza powstała pomiędzy dwiema tkaninami okazała się świetnym izolatorem. Do tego sam materiał cechuje się wysokim współczynnikiem oddychalności, co świetnie sprawdza się w upalne dni.

Biwak z namiotem turystycznym – akcesoria, które warto mieć pod ręką

W przypadku wycieczki w trudno dostępne miejsce warto wyposażyć się w dodatkowe elementy, które pomogą w ewentualnej naprawie namiotu. Wśród polecanych akcesoriów znaleźć można szpilki i śledzie, maszty, pasy z klamrami oraz stelaże. Warto jednak pamiętać, że wszystkie te elementy mają swoją wagę, dlatego dobrze jest wcześniej zaplanować, co opłaca się zabrać.