Czternaście nowych autobusów elektrycznych pojawi się w przyszłym roku na zagłębiowskich drogach. PKM Sosnowiec podpisało umowę na zakup nowych pojazdów.

Nowe autobusy pojawią się głównie na ulicach Zagłębia już za rok. PKM Sosnowiec podpisał umowę z firmą Solaris na pięć przegubowych autobusów elektrycznych (to nowość wśród pojazdów PKM) oraz dziewięć 12-metrowych.

Przypomnijmy, że do przetargu na zakup nowych elektryków przystąpiła tylko firma Solaris z Wielkopolski, której autobusy elektryczne już są znane pasażerom z naszego regionu. – Pierwszy z sosnowieckich elektryków do dziś przejechał już niemal 700 tysięcy kilometrów. Nowe autobusy będą miały jeszcze większe możliwości – wyjaśnia Piotr Drabek, dyrektor PKM Sosnowiec.

Po zagłębiowskim ulicach będą jeździć nowe autobusy elektryczne - fot. UM Sosnowiec
Po zagłębiowskim ulicach będą jeździć nowe autobusy elektryczne – fot. UM Sosnowiec

Firma Solaris za przegubowe elektryki zaproponowała 3 703 354 zł, a za krótsze pojazdy 2 632 024 zł. W sumie za dostarczenie 14 autobusów dostawca otrzyma ponad 46 mln zł. Sosnowiecki PKM zakładał, że zamówienie uda się zrealizować za 41 mln zł, jednak ze względu na zaproponowane przez Solarisa wyposażenie, firma podjęła decyzję o dołożeniu środków i podpisanie umowy.

– Osiągi naszych autobusów w barwach PKM-u pokazują, że firma wie, jak je dobrze użytkować. Nasza współpraca może być pokazywana jako przykład wzorcowej kontrahentom w całej Europie – mówi Petros Spinaris, wiceprezes Solaris Bus & Coach.

Po zagłębiowskim ulicach będą jeździć nowe autobusy elektryczne - fot. UM Sosnowiec
Po zagłębiowskim ulicach będą jeździć nowe autobusy elektryczne – fot. UM Sosnowiec

Każdy autobus będzie wyposażony w kamery monitoringu, klimatyzację, ładowarki USB, wi-fi, system zliczania pasażerów i zapowiedzi przystanków, a także elektroniczne tablice informacyjne. Pojazdy będą mieć baterie litowo-jonowe o pojemności 316 i 470 kWh, pozwalające na długą jazdę bez konieczności ładowania. To duża zmiana, bo elektryki, którymi aktualnie dysponuje PKM Sosnowiec mają akumulatory o pojemności 200 kWh.

Oprócz autobusów umowa obejmuje montaż trzech ładowarek pantografowych oraz osiem ładowarek podobnych do tej, z której PKM korzysta w tej chwili przy ulicy Mościckiego. Jedna z trzech ładowarek pantografowych stanie na dworcu przy ulicy Mościckiego, pozostałe dwie w sosnowieckiej bazie PKM przy ulicy Lenartowicza. Tego typu ładowarki przymocowane są do masztu i są opuszczane z góry na dół, na dach autobusu. Osiem mniejszych urządzeń do ładowania autobusów również trafi do bazy PKM w Sosnowcu – podkreśla Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Po zagłębiowskim ulicach będą jeździć nowe autobusy elektryczne - fot. UM Sosnowiec
Po zagłębiowskim ulicach będą jeździć nowe autobusy elektryczne – fot. UM Sosnowiec

Nowe pojazdy zobaczymy aż na 11 liniach kursujących po Sosnowcu, Katowicach, Dąbrowie Górniczej, Będzinie, Czeladzi i Wojkowicach. To linie nr: 34, 90, 100, 160S, 182, 188, 299, 723, 818 i 902N. Nowością będzie również barwa elektryków, które będą miały żółty odcień, zgodny z systemem identyfikacji Zarządu Transportu Metropolitalnego w Katowicach, czyli organizatora transportu na terenie metropolii.

PKM Sosnowiec otrzymał blisko 30 mln zł netto dofinansowania z Centrum Unijnych Projektów Transportowych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.