Dla ratowania życia i zdrowia osób zakażonych koronawirusem, w tym mieszkańców naszego regionu, pilnie potrzebne jest osocze ozdrowieńców.

Jak wynika z badań naukowców, osocze ozdrowieńców zawiera przeciwciała, które stanowią skuteczny i bezpieczny sposób leczenia ciężko chorych na COVID-19 z objawami zagrażającymi życiu. – Pozytywnie odpowiedzmy na apel lekarzy. Nie bądźmy obojętni. Dołączcie do tych, którzy pomogli Wam i pomóżcie w uratowaniu innych. Możecie pomóc w odzyskaniu zdrowia, a nawet ocaleniu życia ciężko chorych osób – apelują lokalni samorządowcy.

Pomóc mogą osoby w wieku od 18 do 65 lat, po przechorowaniu COVID-19, dysponujące pozytywnym wynikiem wymazu na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 metodą PCR – po upływie minimum 28 dni od pełnego ustąpienia objawów lub 18 dni od zakończenia izolacji oraz osoby po bezobjawowym zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2 z pozytywnym wynikiem badania na obecność przeciwciał anty-SARS-CoV-2 po upływie minimum 14 dni od uzyskania pozytywnego wyniku badania.

Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy, w czasie której pobrana z żyły krew jest rozdzielana na osocze, które jest zatrzymywane oraz pozostałe elementy krwi, które są zwrotnie przetaczane do tej samej żyły. Jednorazowo pobierane jest nie więcej niż 650 ml osocza. Plazmafereza trwa zazwyczaj 30-40 min.

W województwie śląskim osocze można oddać m.in. w Katowicach. Aby to zrobić, należy wcześniej zadzwonić do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach, pod jeden z numerów: 726 227 229, 607 619 718, 607 678 519 lub 32 20 87 419. Podczas rozmowy wykluczane są przeciwwskazania i ustalany jest dogodny termin oddania osocza. Kontakt możliwy jest od poniedziałku do wtorku od 7:30 do 14:30.