Słoweński kolarz Luka Mezgec wygrał drugi etap 76. Tour de Pologne z Tarnowskich Gór do Katowic. Koszulkę lidera obronił trzeci na mecie Niemiec Pascal Ackermann.

Niedzielna trasa prowadziła z Tarnowskich Gór do Katowic. Rok temu triumfował tu aktualny lider Pascal Ackermann i wielu wskazywało go jako głównego faworyta do zwycięstwa.

Kolarze pokonali 153 kilometry. Płaska trasa i długa prosta przed metą w „świątyni sprintu” była gwarancją emocjonującej końcówki. I tak też było. Najlepszy okazał się Luka Mezgec z grupy Mitchelton-Scott. Słoweniec po efektownym finiszu wyprzedził Fernando Gavirię (UAE Team Emirates) i Pascala Ackermanna (Bora-Hansgrohe), który utrzymał koszulkę lidera wyścigu.

– Zajmowałem już w Tour de Pologne miejsca na podium lub blisko podium, dziś wszystko ułożyło się perfekcyjnie i udało się wygrać. To specyficzny finisz, ostatni kilometr to długa prosta, lekko w dół. Wiedziałem, że czeka nas mała loteria, ale bez mocnej nogi nie da się wygrać – powiedział Luka Mezgec.

Jak poradzili sobie Polacy?

Najszybszy z Polaków na drugim etapie Kamil Gradek był 29. Tuż za nim uplasował się Rafał Majka. Paweł Franczak dojechał do mety jako 63., a Jakub Kaczmarek – 77.

– Rzadko jestem w odjazdach, dziś też tego nie planowałem, ale tak ułożyła się sytuacja na trasie. Adrian Kurek miał trochę problemów ze sprzętem i nie mógł zabrać się w ucieczkę, więc podgoniłem i to ja się w niej znalazłem. W klasyfikacji jestem piąty, mam tylko sześć sekund straty, więc zobaczymy jaka będzie taktyka na trzeci etap – powiedział po wyścigu Paweł Franczak (Reprezentacja Polski).

Niemiec utrzymał koszulkę lidera

W klasyfikacji generalnej prowadzi Pascal Ackermann. Niemiec wyprzedza Charlesa Planta i Fernando Gavirię. Triumfator drugiego etapu – Luka Mezgec jest czwarty. Tuż za nim dwaj Polacy – Paweł Franczak i Jakub Kaczmarek. Rafał Majka jest 39 i do lidera trafi czternaście sekund.

– Nie da się codziennie wygrywać, dziś nie udało mi się znaleźć przestrzeni do ataku. To chyba najszybszy finisz w tym roku, trzeba mieć perfekcyjną pozycję. Ale dobrze znaleźć się na podium, cieszę się z trzeciego miejsca i z tego, że udało się utrzymać żółtą koszulkę lidera – powiedział Pascal Ackermann, lider klasyfikacji generalnej.

W klasyfikacji drużynowej prowadzi Bora-Hansgrohe. Niemiecka grupa wyprzedza UAE Team Emirates, Team Sunweb i Mitchelton Scott.

Co następnego dnia?

Trzeci dzień rywalizacji to ponownie płaski etap i dynamiczna walka na trasie. Miejsce startu – Stadion Śląski w Chorzowie, gdzie znajduje się także Premia Specjalna 100-lecie Powstań Śląskich. Po starcie kolarze wyruszą na południe, a na trasie napotkają Lotną Premię LOTTO i Górską Premię TAURON czwartej kategorii – obie w Rybniku. Po wjeździe do Zabrza cztery szybkie rundy po sześć kilometrów i sprinterski finisz.

Tygodnik Twoje Zagłębie jest jednym z regionalnych patronów medialnych 76. Tour de Pologne.

Etapy 76. Tour de Pologne:

1. etap (3 sierpnia 2019): Kraków – Kraków (132 km)
2. etap (4 sierpnia 2019): Tarnowskie Góry – Katowice (153 km)
3. etap (5 sierpnia 2019): Chorzów – Zabrze (150,5 km)
4 etap (6 sierpnia 2019): Jaworzno – Kocierz (173 km)
5. etap (7 sierpnia 2019): Wieliczka – Bielsko-Biała (154 km)
6. etap (8 sierpnia 2019): Zakopane – Kościelisko (160 km)
7. etap (9 sierpnia 2019): Bukowina Tatrzańska – Bukowina Tatrzańska (153 km)