7 października w Zagłębiowskiej Mediatece w Sosnowcu znów zagości teatr. Tegoroczna, 5. edycja Sosnowieckiej Jesieni Teatralnej będzie przebiegać pod hasłem „Literatura – muzyka – teatr: miejsca wspólne, miejsca własne”.

Już po raz piąty Zagłębiowska Mediateka we współpracy z wieloma instytucjami i środowiskami, takimi jak: Zakład Teatru i Dramatu Uniwersytetu Śląskiego, Biblioteka Śląska w Katowicach, Teatr Zagłębia w Sosnowcu, Zespół Szkół Muzycznych im. Jana Kiepury w Sosnowcu, Fundacja „Dr Clown” Oddział Sosnowiec, Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II w Sosnowcu, Szkoła Podstawowa nr 8 w Sosnowcu, organizuje Sosnowiecką Jesień Teatralną.

Tegoroczny projekt jest poświęcony trzem dziedzinom twórczości artystycznej, które współtworzą wydarzenie teatralne. O jego zaletach decydują bowiem: ważny, wartościowy tekst literacki, realizujący własną koncepcję artystyczną reżyserzy, a także kunszt aktorów kreujących teatralną rzeczywistość. Niebagatelną rolę, zwłaszcza w teatrze muzycznym, odgrywa również muzyka, która stanowi ważne dopełnienie wspomnianych wcześniej elementów wydarzenia teatralnego.

Projekt jest adresowany głównie do dzieci i młodzieży, w tym także do dzieci chorych oraz niepełnosprawnych. Nie zapomniano także o osobach starszych, dla których udział w tym przedsięwzięciu będzie nie tylko atrakcyjną formą spędzenia wolnego czasu, ale także dowodem na to, że mają jeszcze wiele do zaoferowania młodym ludziom.

W programie 5. Sosnowieckiej Jesieni Teatralnej znalazły się m. in.: wystawa „U źródeł polskiej opery”, cykl wykładów „Wspólne konwencje literatury, muzyki i teatru”, projekcje filmowe z cyklu „Musical na dużym ekranie”, koncert „Evergreens kameralnie”, koncert „Jesienne spotkania z muzyką i poezją”, spotkanie z aktorem teatru muzycznego połączone z recitalem artysty, konkurs piosenki aktorskiej oraz spektakle, warsztaty, zajęcia teatralne dla dzieci, imprezy artystyczno-literackie oraz muzyczne i wiele innych atrakcji dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych.

Ponadto, dla uczestników przygotowano warsztaty plastyczne i komputerowe dla seniorów, zajęcia teatralno-plastyczne dla dzieci ze Szkoły Specjalnej nr 30 w Sosnowcu, imprezę artystyczno-literacką dla pacjentów Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II czy prezentacje multimedialne w domach opieki społecznej.

Sosnowiecka Jesień Teatralna potrwa do 27 października. Na wszystkie wydarzenia i warsztaty wstęp jest bezpłatny.

Tygodnik Twoje Zagłębie objął patronat medialny nad wydarzeniem.