Jaworzno przeznaczy 300 tys. zł na utrzymanie i doposażenie obiektów z miejskich budżetów obywatelskich. Co jeszcze ma się zmienić?

Budżety obywatelskie cieszą się coraz większą popularnością. Doskonałym przykładem jest m.in. Dąbrowa Górnicza i Jaworzno. W tym ostatnim mieście przyjęto właśnie uchwałę w sprawie określenia zasad i trybu przeprowadzania konsultacji społecznych związanych z przygotowaniem części budżetu miasta na 2019 rok.

Szósta edycja Jaworznickiego Budżetu Obywatelskiego ponownie przybierze kształt modelu mieszanego. – Zasady prowadzenia konsultacji w proponowanym kształcie zostały wypracowane z udziałem mieszkańców, w ramach zbierania uwag i opinii oraz publicznych debat i dyskusji poświęconych edycji JBO 2019 – wyjaśnia Łukasz Kolarczyk, naczelnik Biura Promocji i Informacji Urzędu Miejskiego w Jaworznie.

300 tys. na utrzymanie obiektów

W przyszłym roku do dyspozycji mieszkańców będzie kwota 3 mln złotych, z czego 1,7 mln zł ma zostać przeznaczone na realizację projektów lokalnych w 20 obszarach konsultacyjnych (po 85 tys. zł na obszar), z kolei 1 mln zł na projekty ogólnomiejskie (o 200 tys. zł mniej niż przed rokiem). Pozostałe 300 tys. zł ma zostać przeznaczone na bieżące utrzymanie obiektów powstałych w poprzednich edycjach JBO.

Wnioski w czerwcu, głosowanie we wrześniu

Mieszkańcy Jaworzna swoje wnioski będą mogli składać w czerwcu, zaś głosowanie odbywać się będzie we wrześniu.

Jaworznicki Budżet Obywatelski - fot. UM Jaworzno
Jaworznicki Budżet Obywatelski – fot. UM Jaworzno

Małe zmiany w budżecie

Na wniosek mieszkańców wprowadzone pewne korekty w granicach niektórych obszarów konsultacyjnych. Do obszaru Gigant-Leopold zostało włączone osiedle Bursztynowe Wzgórze. Z kolei do obszaru Pańska Góra-Skałka włączono ul. Urzędniczą i fragment ul. Narutowicza (od nr 14 do końca), które wcześniej znajdowały się w obszarze Śródmieście.

Dodatkowo zaproponowano podział ul. Wiosny Ludów pomiędzy obszary Byczyna, Cezarówka Dolna oraz Jeleń (dotychczas w całości w obszarze Jeleń) oraz korekty w dotychczasowych przyporządkowanych niektórych numerów adresowych w przypadku ulic przebiegających przez granice dwóch obszarów – ul. Drzymały, Fryderyka Chopina, Józefa Chełmońskiego i Łanowej. Uwzględniono też nowo powstałe ulice – Jurajską, która została włączona do obszaru Długoszyn i Kamila Wachlowskiego – obszar Niedzieliska.